Deset let od svého otevření slaví v letošním roce Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích. Tento prostor věnovaný historii stavitelství vznikl také díky podpoře z Integrovaného operačního programu, který projekt podpořil částkou 287 milionu Kč z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). V areálu centra je aktuálně k vidění také výstava „Technické skvosty: Příběhy obnovy a inovace z Evropských fondů“, která představuje výjimečné projekty technických a kulturních památek revitalizovaných s podporou IROP a financovaných z EFRR.
Centrum v Plasech je jedinečným příkladem revitalizace historických objektů v areálu bývalého cisterciáckého kláštera, který se díky spolupráci více institucí proměnil v živý kulturně-edukační prostor přístupný široké veřejnosti.
„Národní technické muzeum je příkladem instituce, která umí skvěle využít evropské prostředky ku prospěchu svých bohatých sbírek i radosti veřejnosti. To, co znamená pro věřící Vatikán, znamená pro řemeslníky a chalupáře Centrum stavitelského dědictví v Plasech,“ říká ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Centrum stavitelského dědictví od svého otevření v roce 2015 přilákalo desítky tisíc návštěvníků a letos vstupuje již do své desáté sezóny. Kromě stálých expozic nabídne také novinky jako modely gotických staveb studentů ČVUT, rozšířenou expozici o architektu Santinim i unikátní sbírku historických krytin. K vidění jsou také vzácné epištoly sv. Bernarda z Clairvaux.
Součástí oslav desátého výročí je i panelová výstava
„Technické skvosty: Příběhy obnovy a inovace z Evropských fondů“, která vznikla ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Výstava přibližuje příběhy úspěšně revitalizovaných technických a kulturních památek.
Mezi prezentovanými projekty najdeme například:
•
Důl Jan Šverma v Žacléři, jehož historická úpravna uhlí a těžní věž byly zachráněny před zánikem.
•
Vodní hamr v Dobřívi, unikátní evropskou technickou památku, která přibližuje tradici železářství a hamernictví.
•
Slovenskou strelu, legendární rychlíkový vůz, který se díky projektu stal opět provozuschopným.
•
Obnovu tří parních lokomotiv ze sbírky Národního technického muzea včetně plně provozní lokomotivy 464.102 z roku 1940.
Výstava představuje i další projekty, jako je revitalizace ikonického Baťova mrakodrapu nebo přeměna Automatických mlýnů v Pardubicích na moderní kulturní centrum. Zajímavým počinem je také rekonstrukce Mlýnské a Sadové kolonády v Karlových Varech, jejichž obnova zajistila těmto významným lázeňským památkám dlouhodobou ochranu a zvýšila jejich odolnost vůči vnějším vlivům, čímž přispěla k zachování jejich historického i kulturního dědictví.
Díky podpoře z IROP byly nejen zachráněny desítky památek ohrožených zánikem, ale zároveň se z nich stala atraktivní místa, která podporují turistický ruch a vzdělávací aktivity.