Skončil školní rok a děti užívají zasloužené léto. Vzdělávat se ovšem mohou i o prázdninách, a proto přinášíme tipy. Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, podpořil 250 projektů v oblasti neformálního vzdělávání.
IROP v programovém období 2014-2020 poskytl na neformální vzdělávání celkem 1,34 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Podporu získalo celkem 250 projektů, přičemž 102 z nich jsme podpořili napřímo a 148 prostřednictvím integrovaných nástrojů. Za poskytnuté peníze se například modernizovaly učebny pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání v přírodních vědách, technických a řemeslných oborech, cizích jazycích a v práci s digitálními technologiemi.
„Prostřednictvím projektů podpořených z IROP mohou děti a studenti zažít nevšední vzdělávací zážitky, které jim pomohou rozšířit obzory a prohloubit zájem o obory klíčové pro uplatnění v 21. století,“ uvedl ředitel Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Ekocentrum Chaloupky Baliny
Organizace pro enviromentální výchovu a vzdělávání Chaloupky působí na sedmi pracovištích v Kraji Vysočina již od roku 1992. Jedním z podpořených projektů je Středisko Baliny – centrum pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání. Svojí činností rozvíjejí znalosti, dovednosti a postoje, které podporují respekt a ohleduplnost k přírodě.
„V ekocentru Chaloupky Baliny také provozujeme sociální službu, kde používáme zahradní terapii jako prostředek začleňování znevýhodněných osob do společnosti,“ uvedla vedoucí centra Jana Audy.
IROP tady přispěl necelými 17 miliony a díky tomu jsou Balinách čtyři specializované bezbariérové učebny. Jsou zaměřené na půdu, vodu, biosféru a řemesla. Nově je také upravený venkovní prostor, který vytváří zázemí pro praktickou výuku venku. O prázdninách centrum nabízí tábory ať už pobytové nebo příměstské.
„Z těch speciálnějších můžeme zmínit například tábory kovářské a řezbářské,“ dodala Jana Audy.
Skleníky a učebny při DDM Sova v Chebu
Podpora putovala i do Přírodovědného centra při Domu dětí a mládeže Sova v Chebu. Hlavní motivací bylo zlepšit kvalitu zájmového vzdělávání. Centrum Sova navíc provozuje malou přírodovědnou stanici se zoologickou a botanickou částí, kde byl nevyhovující stav dvou skleníků, které přes zimu slouží také jako zimoviště chovaných ptáků. Problémem byla nejen náročnost vytápění, ale i velikost.
IROP tady podpořil obnovu a navýšení kapacity skleníků a zároveň výstavbu 4 nových učeben. Nově vznikly učebny botaniky se skleníkem, přírodovědy, teraristiky a zoologie. I na tento projekt byla vyčleněna dotace v hodnotě necelých 17 milionů korun.
Víceúčelový dům v Písařově
Zájmové a neformální vzdělávání získalo podporu i v multifunkčním centru v Písařově. Projekt zahrnoval vybudování dvou odborných učeben, které jsou zaměřeny na rozvoj přírodovědných, technických, digitálních a řemeslných dovedností. IROP v tomto případě přispěl dotací ve výši 8,4 milionů korun.
Centrum tady pořádá akce pro širší školskou komunitu a veřejnost jako například Den dětí, besedu s hasiči či přednášky se zdravotníky. Další pravidelnou akcí je den s myslivcem, kde se děti mohou těšit na přednášky o zvířatech a ukázky loveckých psů.
„Veřejnost se může těšit i na den otevřených dveří ve dnech 19.-21. července, kde budou prezentovány aktivity, které probíhají během školního roku,“ sdělil ředitel ZŠ a MŠ Písařov Jiří Pavlas. V první polovině prázdnin centrum poskytuje prostory pro letní školní družinu.
V programovém období IROP 2021-2027 je neformální vzdělávání i nadále podporováno. Ačkoliv individuální výzvy pro tento typ vzdělávání jsou již uzavřené a předložené projekty hodnotíme, žadatelé stále mají šanci uspět díky otevřené
výzvě pro ITI. Tato výzva se uzavře až v roce 2027, tudíž je stále možnost podávat žádosti o dotaci.