Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží – místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Jihomoravském kraji podpořil v letech 2014—2020 více než 390 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou jedné miliardy korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poskytne IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Jihomoravském kraji až 605 milionů korun.
Technologické vzdělávání v Boskovicích
Střední škola André Citroëna v Boskovicích se dočkala modernizace výuky technických oborů. Projekt získal prostřednictvím doporučení MAS Boskovicko PLUS podporu z evropských fondů přesahující sedm milionů korun.
„Učebna je nyní plně vybavena moderní technikou a nabízí studentům praktické zkušenosti s technologiemi, jako jsou 3D tiskárny, CNC stroje a robotika,“ sdělil zástupce ředitele školy Pavel Holcner.
Hlavním cílem projektu bylo zvýšení připravenosti studentů ohledně jejich uplatnění na trhu práce.
„Registrujeme větší zájem o technické obory. Modernizace učebny měla pozitivní dopad na výuku. Mnozí žáci, kteří se zúčastnili našich ukázkových hodin, se následně rozhodli pro technické obory při výběru střední školy,“ prozradil Pavel Holcner. Mimo výuku působí v učebně zájmové kroužky výpočetní techniky, robotiky a programování CNC strojů. Škola spolupracuje i s dalšími školami, které prostory využívají k výuce odborných předmětů.
„Jsme pyšní na to, že projekt přináší konkrétní výsledky, které zlepšují kvalitu technického vzdělávání a otevírají nové možnosti pro žáky i učitele,“ doplnil Pavel Holcner.
Nová technologie pro výuku technických oborů na SŠ André Citroëna v Boskovicích
Rekonstrukce interiéru NKP Kameňák
Národní kulturní památka Kameňák se za pomoci IROP dočkala modernizace vnitřních prostor a rozšířila svoji expozici věnovanou historii železárny Stará huť u Adamova. Projekt pomohla vybrat MAS Moravský kras, přičemž podpora činila přes tři miliony korun. Zastaralý stav původní budovy byl vylepšen rozšířením expozičních prostor, zlepšeným přístupem do půdních prostor a vybudováním sociálního zázemí.
„Do expozice byla mimo jiné instalována moderní informační technologie, která návštěvníkům nabízí nový multimediální program o historii železárny,“ sdělil za Odbor vědy a techniky Technického muzea v Brně Josef Večeřa.
V současné době je v prostorách Kameňáku instalována provizorní expozice, která však nebyla hrazená z projektu. První část pojednává o historii železářství na území Moravského krasu a bezprostředního okolí. Ve druhé se nachází fotografie Martina Baráka, zachycující experimentální tavby v replikách raně středověkých kusových železářských pecí.
„Do budoucna bychom rádi vybudovali expozici novou, stejně tematicky zaměřenou, ale návštěvnicky atraktivnější, doplněnou řadou multimediálních a interaktivních prvků. Nejvíce si návštěvníci pochvalují modernizaci objektu a vylepšení zázemí pro návštěvníky. Odcházejí spokojeni, a to je pro nás ta nejlepší odměna,“ prozradil Josef Večeřa.
Dočasná expozice v Kameňáku, Stará huť u Adamova
Krajská síť MAS Jihomoravského kraje se představuje
Spolupráce a sdílení zkušeností — to je hlavní motto Krajského sdružení Místních akčních skupin Jihomoravského kraje. Zastupuje a reprezentuje jednotlivé MAS na krajské úrovni a spolupracuje s Jihomoravským krajem i dalšími organizacemi zabývajícími se rozvojem venkova. Organizuje setkání, vzdělávací akce, semináře, a také přenos informací a sdílení zkušeností mezi členy a Národní sítí MAS a dalšími organizacemi.
V letech 2014 až 2020 naše místní akční skupiny rozdělily do území téměř 1,7 miliardy korun. Do roku 2028 rozdělí nejméně dalších 1,8 miliardy korun mezi podnikatele a zemědělce, obce, školy, sociální služby, hasiče a další soukromé i veřejné příjemce.
A co dělají jednotlivé MASky? Navštivte náš web
masjmk.cz nebo FB profil, kde zjistíte více.
Další projekty podpořené z IROP v Jihomoravském kraji
Komunitní centrum Vilémovice
Dotace EU: 5,7 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Moravský kras
Přístavbou a nástavbou k Obecnímu domu ve Vilémovicích vzniklo víceúčelové centrum pro setkávání místních občanů, kde jsou realizovány sociální, vzdělávací a kulturní aktivity.
Vybudování poradny a dva automobily pro Charitu Kyjov
Dotace EU: 3 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Kyjovské Slovácko v pohybu
Díky IROP získala Charita Kyjov dva nové automobily pro přepravu imobilních osob a dopravu pečovatelek ke klientům. Nově vybudovaná poradna pak slouží k poskytování sociálních služeb v Kyjově.
Nová hasičárna v Hruškách
Dotace EU: 2,1 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Jižní Slovácko
Podpora z IROP přispěla k výstavbě nové hasičské zbrojnice a zabezpečení požární techniky, což přispívá k rychlejšímu nasazení a připravenosti jednotky SDH v Hruškách u Břeclavi.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 10,4 km nově zbudovaných a rekonstruovaných cyklostezek
- 6 zrevitalizovaných památek
- 114 podpořených zázemí pro sociální služby
- 4 zodolněné zbrojnice pro dobrovolné hasiče
- 141 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v Jihomoravském kraji |
16,2 mld. Kč |
1 214 projektů |
CLLD IROP v Jihomoravském kraji |
1 mld. Kč |
394 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: Střední škola André Citroëna Boskovice, Technické muzeum v Brně, Obec Vilémovice, Charita Kyjov, Obec Hrušky.