Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostředí ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, co poskytují podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
Ve Zlínském kraji podpořil v letech 2014—2020 téměř 340 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou bezmála 679,4 milionu korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poskytne IROP na budoucí projekty rozvoje venkova ve Zlínském kraji až 559 milionů korun.
Výstavba cvičné dílny a kuchyně na ZŠ Hošťálková
Děti ze Základní školy v obci Hošťálková získaly díky IROP novou polytechnickou učebnu a cvičnou kuchyni, kde mohou rozvíjet své technické, řemeslné a digitální dovednosti. MAS Podhostýnska pomohla projektu získat z evropských fondů částku 2,6 milionu korun. Realizace zahrnovala stavební úpravy, pořízení nového nábytku a vybavení učeben včetně 3D tiskárny, robotických sestav a dronů.
„Výuka poskytuje žákům praktické dovednosti a podporuje jejich zájem o techniku a informatiku, což přispívá k jejich celkovému rozvoji a přípravě na budoucí vzdělávání a profesní výzvy. Zároveň aktivity v učebnách přispívají k budování týmového ducha a rozvoji kreativity,“ uvedl starosta obce Petr Laštovica.
Původní vybavení v podobě ručního nářadí a oblévaného nádobí žáky ke studiu příliš nelákalo.
„Naopak moderní vybavení zaměřené na robotiku a konektivitu s moderními technologiemi je pro žáky motivační. Zvýšení zájmu žáků o výuku je opravdu viditelné,“ doplnil Petr Laštovica. Nové prostory také využívají zájmové spolky pro činnosti jako programování, robotika, 3D tisk nebo kroužek vaření.
Vybavená učebna na ZŠ Hošťálková
Nízkoprahové zařízení Rožnov pod Radhoštěm
Necelá třímilionová podpora z IROP putovala do Rožnova pod Radhoštěm, kde napomohla vzniku nového Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ve věku 10—26 let. Projekt pomohla vybrat MAS Rožnovsko.
„Vznikla jedna terapeutická místnost k individuálním terapiím a společenským setkáním. Také jsme dovybavili klubovnu pohovkou, stolním počítačem a dvěma tablety,“ popisuje projektová manažerka města Klára Furmanová.
V centru pravidelně probíhají preventivní programy, kde jsou dětem a mladým lidem představována témata jako negativní dopady rizikového chování, komunikace, vztahy a podobně. K přednáškám jsou zváni odborníci z praxe anebo centrum pořádá exkurze do konkrétních zařízení. K dispozici jsou sociální pracovníci, čehož návštěvníci nízkoprahového zařízení hojně využívají.
„Nejvíce pyšní jsme na dovybavení jednotlivých místností, které přispělo k vytvoření bezpečného a příjemného prostředí. To klientům i pracovníkům pomáhá k větší psychické pohodě. Terapie a společenská setkání se nyní odehrávají v komfortním prostředí, které přispívá ke kvalitnější práci,“ doplnila Klára Furmanová.
Nízkoprahové zařízení v Rožnově pod Radhoštěm
Krajské sdružení MAS: společný hlas venkova
Zlínský kraj je regionem plným kontrastů, kde se setkává tradice s modernitou, hory s údolími a zemědělství s průmyslem. V tomto unikátním prostředí působí také místní akční skupiny, které spojuje snaha o rozvoj venkovských regionů. Společně tyto organizace tvoří krajskou síť, která sdružuje 16 MAS působících na území venkovských obcí mezi podnikateli, zemědělci a neziskovými organizacemi.
Jednou z hlavních priorit sdružení je sdílení zkušeností a hledání společných řešení na problémy, které zasahují celý kraj. Například v letech 2014—2020 se podařilo MAS v regionu rozdělit téměř miliardu korun na obnovu infrastruktury, podporu kvality vzdělávání, rozvoj cestovního ruchu a kulturního dědictví. Do roku 2028 rozdělí minimálně dalších 1,2 miliardy korun.
Krajské sdružení také aktivně spolupracuje s řadou dalších organizací a samospráv, od kraje samotného po neziskový sektor a místní podnikatele. Zlínský kraj se díky aktivitám místních akčních skupin stává lepším místem pro život, práci i odpočinek.
Další projekty podpořené z IROP ve Zlínském kraji
Revitalizace dřevěného kostela ve Velké Lhotě
Dotace EU: 697 tis. korun
Podpořeno prostřednictvím MAS Rožnovsko
IROP napomohl k obnově jediného dochovaného celodřevěného evangelického tolerančního kostela s původním vzhledem ve Velké Lhotě. Zachoval se tak historický význam kulturní památky.
Parkoviště u autobusové zastávky v Drnovicích
Dotace EU: 1,3 mil. korun
Podpořeno prostřednictvím MAS Ploština
Podpora zamířila do obce Drnovice, kde vzniklo nové parkoviště u autobusové zastávky a předláždil se chodník s novými bezpečnostními prvky. Realizace projektu zlepšila pohyb osob se zdravotním omezením, ale i všem dalším účastníkům provozu.
Podpora tradiční dřevovýroby a včelařských produktů
Dotace EU: 1,3 mil. korun
Podpořeno prostřednictvím MAS Podhostýnska
Společnost HSoul Wood, zaměřující se na zpracování dřeva a výrobu včelařských produktů, získala pět průmyslových strojů a technické vybavení pro dřevovýrobu. Projekt zároveň vytvořil osm pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 3,3 km nově zbudovaných a rekonstruovaných cyklostezek
- 3 zodolněné zbrojnice pro dobrovolné hasiče
- 43 podpořených zázemí pro sociální služby
- 3 zrevitalizované památky
- 86 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
Alokace IROP |
158,3 mld. Kč |
12 599 projektů |
Alokace IROP ve Zlínském kraji |
8,5 mld. Kč |
971 projektů |
Z toho CLLD ve Zlínském kraji |
679,4 mil. Kč |
337 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 1. 2025. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: Obec Hošťálková, Město Rožnov pod Radhoštěm, Farní sbor Českobratrské církve evangelické ve Velké Lhotě, Obec Drnovice, HSoul Wood s. r. o.