Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostředí ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Karlovarském kraji podpořil v letech 2014—2020 sto deset projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou 371 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poputuje z IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Karlovarském kraji až 421 milionů korun.
Nové komunitní centrum v Josefově díky IROP
Díky téměř pětimilionové finanční podpoře z IROP a doporučení projektu MAS Sokolovsko mohlo v obci Josefov vzniknout komunitní centrum, které poskytuje volnočasové, vzdělávací a environmentální aktivity, které se dříve ve městě pořádaly pouze pod širým nebem. „V případě, že by obec dotaci nedostala, komunitní centrum by nebylo postaveno. Dnes se zde konají koncerty, zábavy, sportovní akce či promítání filmů. Prostory využívají jako své zázemí příměstské tábory a nachází se zde i knihovna,“ uvedl starosta obce Jan Onak.
K dispozici je kuchyňka, multifunkční sál a lze využívat i venkovní prostory či zastřešené pódium. „Centrum využívají pro svou činnost i spolky. Tradiční venkov se zaměřuje zejména na akce pro seniory, Dámský klub Josefka naopak na rodiny s dětmi. V komunitním centru se také konají valné hromady MAS Sokolovsko,“ doplnil starosta Josefova.
Dvorana Glauberových pramenů v novém kabátě
Františkovy Lázně patří mezi nejromantičtější a nejnavštěvovanější lázně v České republice. Dvorana Glauberových pramenů, postavena v neoklasicistickém stylu s empírovými prvky, zde stojí již od roku 1930. Prameny, které zastřešuje jsou díky vysokému obsahu soli přírodní raritou a patří mezi nevýznamnější na světě.
IROP podpořil modernizaci kulturní památky více než dvěma miliony korun, čímž se zajistila vyšší bezpečnost návštěvníků. Projekt byl doporučen k financování v rámci výzvy MAS 21.
„V roce 2019 byly úpravy dokončeny. Opravila a natřela se okna, dveře a vnější omítka památky,“ uvedla pracovnice zdejšího úřadu Petra Fejfarová. Pro lázeňské hosty a turisty je Dvorana nyní otevřena opět celoročně bez omezení. „Od roku 2021 jsou navíc Františkovy Lázně v seznamu památek zapsaných na prestižním listu UNESCO,“ dodala Petra Fejfarová.
Krajská síť MAS Karlovarského kraje se představuje
Na území Karlovarského kraje působí pět místních akčních skupin (MAS). Jejich společným posláním je rozvoj venkova a propojování veřejného, neziskového a soukromého sektoru. Funguje to tak, že část dotačních prostředků je určena pro území dané MAS — „naše“ projekty tak nemusí soutěžit s projekty třeba z Ostravy. Úkolem Krajské sítě MAS Karlovarského kraje je především koordinace aktivit MASek tak, aby společně efektivněji rozvíjely venkov.
V období 2014—2020 byla s pomocí místních akčních skupin v Karlovarském kraji rozdělena částka přesahující 500 milionů Kč. Podpořeny byly například projekty dopravní infrastruktury, projekty obnovy mateřských a základních škol, projekty malých a středních podniků, drobných zemědělců či projekty environmentální. Na období 2021—2027 pomohou místní akční skupiny v Karlovarském kraji rozdělit přibližně 570 mil. Kč. K tomuto navíc, v rámci finanční podpory z Karlovarského kraje, vyhlašují MAS také vlastní dotační titul, tzv. Malý leader, který je určen na podporu aktivit především pro místní spolky.
Další projekty IROP v Karlovarském kraji
Nový pavilon MŠ v Habartově
Dotace: 5,7 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Sokolovsko
Za pomoci IROP vznikl v Habartově nový bezbariérový pavilon mateřské školy Duhová, čímž se kapacita navýšila o šestnáct nových míst.
Zrekonstruovaná zbrojnice SDH Nejdek
Dotace: 2,6 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Krušné hory
Dobrovolní hasiči v SDH Nejdek se za pomoci fondů EU dočkali rekonstrukce hasičské zbrojnice. Díky vylepšení veškerého technického vybavení jsou nejdečtí hasiči lépe připraveni na mimořádné situace.
Cyklostezka spojila Dolní Rychnov a Sokolov
Dotace: 1,9 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Sokolovsko
Dolní Rychnov a město Sokolov nově spojuje 231 metrů dlouhá cyklostezka, která nabízí bezpečnější a ekologičtější formu přepravy obyvatel do práce či do školy.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 6,9 km nových nebo zrekonstruovaných cyklostezek
- 81 nově vytvořených parkovacích míst
- 6 revitalizovaných památek
- 21 podpořených zázemí pro sociální služby
- 3 modernizované zbrojnice pro dobrovolné hasiče
- 30 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v KV kraji |
4,6 mld. Kč |
425 projektů |
CLLD IROP v KV kraji |
371 mil. Kč |
110 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Pozn.: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: OÚ Josefov, MěÚ Františkovy Lázně, Město Nejdek, MÚ Habartov.