Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života, podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Libereckém kraji podpořil v letech 2014—2020 sto jedenáct projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou 381,7 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poputuje z IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Libereckém kraji až 358 milionů korun.
Hrádek nad Nisou má zbrusu nové komunitní centrum
Téměř dvanácti milionovou podporu získalo komunitní centrum Seník v Hrádku nad Nisou. Zahrnovala demolici a následně výstavbu nového multifunkčního zařízení, které je plně vybavené pro poskytování sociálních služeb. K realizaci byl projekt doporučen ve výzvě MAS Podještědí. A proč zrovna Seník? Název spojuje dva významy, které jsou centru nejblíže — senioři a komunitní. Samotné seno je navíc originálně zakomponováno do interiéru budovy a jsou s ním například vyplněné prosklené stěny.
„Získaná podpora z IROP umožnila kromě komunitního centra realizovat i další plánované projekty, kterých má město stále dost,“ uvedla pracovnice místního úřadu Jana Nevečeřalová.
Centrum nabízí sociální poradenství, kde sociální pracovnice reflektuje individuální potřeby osob a motivuje je k činnostem, které vedou ke zlepšení jejich životní situace.
„V uplynulém roce bylo poskytováno sociální poradenství 33 klientům. Nejčastějšími klienty byly osoby ohrožené sociálním vyloučením, nezaměstnaní a osoby s materiálními problémy,“ dodala Jana Nevečeřalová. Zázemí centra dlouhodobě využívají také neziskové organizace, které se zabývají pomoci nemocným a postiženým lidem jako například spolek Ostrov života, či Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR. Pravidelně se zde pořádají besídky Domu s pečovatelskou službou. Jednou z nich je Oslava MDŽ nebo Vánoční posezení seniorů.
Komunitní centrum Seník v Hrádku nad Nisou
Mateřská škola Brniště
IROP stojí také za rekonstrukcí mateřské školy v Brništi včetně její nové přístavby, což zvýšilo její kapacitu o 16 míst.
„Díky rozšíření kapacity a přístavbě časti budovy vznikl větší prostor na hraní pro děti a nová třída pro ty nejmenší (2—3 roky), které jsme do té doby nebyli schopni přijímat. Moc si vážíme této možnosti,“ uvedla projektová manažerka obce Brniště Kateřina Kabešová.
Více než pěti milionová dotace se využila na výstavbu školky a zajištění bezbariérového přístupu. Zároveň se zrekonstruovala kuchyň, která nyní připravuje obědy nejen předškolákům, ale také žákům základní školy v Brništi.
„Dětem se ve školce velice líbí. Plánujeme pokračovat ve vybudování dětského hřiště, které jediné školce ještě schází k dokonalosti,“ doplnila Kateřina Kabešová. Projekt byl doporučen k financování MAS LAG Podralsko.
Mateřská škola v Brništi
Krajská síť MAS Libereckého kraje se představuje
Území Libereckého kraje pokrývá devět místních akčních skupin, z toho šest má v kraji i sídlo. V období 2014—2020 díky naší činnosti získali podnikatelé a zemědělci, obce, školy, sociální služby, hasiči a další soukromí i veřejní příjemci v Libereckém kraji více než miliardu korun formou dotací. Úkolem Krajské sítě MAS Libereckého kraje je koordinovat společnou komunikaci vůči dalším partnerům v území tak, aby MAS efektivně přispívaly k rozvoji venkova.
Kde všude evropské dotace pomohly? Ve městech i v těch nejmenších venkovských obcích. Podívejte se na
https://maslik.eu/ na příklady a najděte si, do které MAS patří vaše obec. Třeba můžeme udělat něco i pro vás. Na období 2021—2027 pomohou místní akční skupiny v Libereckém kraji rozdělit nejméně 500 mil. Kč z několika operačních programů EU.
Většině MASek v Libereckém kraji je letos 20 let — máme už něco za sebou, ale také se stále učíme. Zkušenosti jsme v červnu sdíleli na LEADERfestu v Harrachově a vy se můžete podívat, jak se nám tahle akce povedla:
https://www.leaderfest.cz/.
Další projekty podpořené z IROP v Libereckém kraji
Auta pro hasiče v Lomnici nad Popelkou
Dotace: 7,3 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Brána do Českého ráje
Dobrovolní hasiči v Lomnici nad Popelkou získali díky IROP nový dopravní automobil pro evakuaci obyvatel a cisternovou stříkačku vybavenou požárním čerpadlem.
Pohodlnější cestování v Martinicích
Dotace: 1,5 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS "Přiďte pobejt!"
IROP podpořil výstavbu nové autobusové zastávky a přechodu pro chodce na cyklotrase v Martinicích v Krkonoších. Díky této modernizaci došlo ke zklidnění dopravy v obci a zvýšení bezpečnosti provozu.
Nová lávka přes Kamenici
Dotace: 1,5 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Rozvoj Tanvaldska
Břehy řeky Kamenice v obci Plavy spojila nová lávka pro pěší a cyklisty. Bezbariérový přístup, veřejné osvětlení a instalace zábradlí přispějí k bezpečnějšímu pohybu obyvatel.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 2,7 km vybudovaných cyklostezek
- 23 podpořených zázemí pro sociální služby
- 1 stříkačka a 3 dopravní automobily pro dobrovolné hasiče
- 47 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v Libereckém kraji |
7 mld. Kč |
538 projektů |
CLLD IROP v Libereckém kraji |
381,7 mil. Kč |
111 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: MěÚ Hrádek nad Nisou (Roman Sedláček), Obec Brniště, Město Lomnice nad Popelkou, Obec Martinice v Krkonoších, Obec Plavy.