IROP podpořil Západočeské muzeum v Plzni - Národopisné muzeum Plzeňska. Projekt přinesl stálou expozici mapující život v 19. století
30.4.2024
Od konce dubna mají Západočeši obnovené prostory k objevování lokální historie. Projekt "Revitalizace Západočeského muzea v Plzni – Národopisného muzea Plzeňska", který IROP podpořil částkou přes 97 mil. korun, představuje milník v obnově kulturního dědictví regionu. Tento projekt, realizovaný v letech 2021 až 2023, nejenže zahrnoval stavební rekonstrukci dvou významných historických budov, ale také vybudování nové stálé expozice.
Stavebními úpravami prošly oba historické objekty, ve kterých Národopisné muzeum Plzeňska sídlí, tedy Chotěšovský a Gerlachovský dům. Díky rekonstrukci těchto objektů mohla vzniknout expozice. Také bylo zpřístupněno Centrum experimentální etnologie Západočeského muzea.
Nová stálá expozice nabízí návštěvníkům dva okruhy, které detailně mapují život v 19. století. První okruh se zaměřuje na venkovské prostředí a život jednotlivce. Návštěvník se seznámí s detaily školního vzdělávacího systému, s každodenností dospívání a složitostmi volby povolání i jednotlivými možnostmi obživy. Přiblížena jsou také specifika trávení volného času ve městě a opomenut nebyl ani bohatý spolkový život.
Druhý návštěvnický okruh je věnován odívání a vybraným způsobům obživy v Plzni a v oblastech Plzeňského venkova.
Expozice umožňuje nahlédnout do života našich předků a poskytuje nový pohled na historii. Tato revitalizace představuje významný krok k oživení kulturního dědictví regionu a podtrhuje důležitou roli investic IROP v oblasti kultury.
IROP 2014-2020 přispěl k financování 80 muzejních projektů v České republice, z nichž sedm je v Plzeňském kraji. V současném období 2021-2027 jsou k dispozici finanční prostředky ve výši 2,2 miliardy korun určené na podporu muzejních aktivit.