Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Jihočeském kraji podpořil v letech 2014—2020 téměř 320 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou přesahující 740 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poputuje z IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Jihočeském kraji 480 milionů korun.
Koněspřežná dráha České Budějovice – Linec
MAS Pomalší pomohla získat 1,2 milionovou podporu na revitalizaci zanedbaného úseku koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince na území obce Velešín. Původní památka má významné místo v historii dopravy a byla postavena jako první železniční trať, která na evropském kontinentu využívala koní jako tažnou sílu pro přepravu.
„Po rekonstrukci byla vytvořena replika kolejiště z dubových trámů okovaných ocelovými pásy, které byly uloženy do původních kamenných stoliček,“ uvedl syn majitelů Koněspřežné dráhy Lukáš Černý.
Návštěvníci mohou 440 metrů dlouhý úsek, který zároveň slouží jako cyklostezka, navštívit v jakoukoliv denní dobu nebo se zúčastnit každoroční slavnosti koňské dráhy. Informovat se mohou prostřednictvím informačních tabulí či mobilní aplikace, která umožňuje prohlédnutí 3D modelu vozu Hannibal v rozšířené realitě a solného vozu.
„Nejvíce jsme pyšní na to, že se díky finančním prostředkům podařilo projekt uskutečnit, na samotnou myšlenku obnovení části koněspřežky a na skutečnost, že jsme majiteli nejstaršího železničního mostku v rámci kontinentální Evropy,“ doplnil Lukáš Černý.
Rekonstruovaný úsek koněspřežné dráhy ve Velešíně
Rekonstrukce hasičské zbrojnice Chvalšiny
Na doporučení projektu od MAS Blanský les — Netolicko podpořil IROP kompletní modernizaci hasičské zbrojnice z dvacátých let minulého století v Chvalšinách částkou 1,8 milionu korun. Rekonstrukce zahrnovala přestavbu vnitřních prostor, zřízení nových šaten a sociálního zařízení a také pořízení zdroje tepelné energie a zpevnění krovů.
„Připravenost jednotky se zlepšila. Při posledních povodních se to prokázalo. Nové prostory hasičárny umožňují efektivnější práci jednotky — lépe si rozděluje úkoly při prováděném monitoringu povodní a jednotliví členové se lépe koordinuji,“ sdělil starosta obce Jiří Borský.
V půdních prostorách se vystavěly dvě nové místnosti, které hasiči využívají jako zázemí ke školení.
„Nejvíce se povedla půdní vestavba. Prostor je dostatečně prosvětlený a nová školící místnost je používána k různým poradám, školením, ale i společenským akcím,“ dodal Jiří Borský.
Půdní vestavba hasičské zbrojnice v Chvalšinách
Krajská síť MAS Jihočeského kraje se představuje
Na území Jihočeského kraje má sídlo celkem 16 místních akčních skupin. Pokrývají více než 97 % území jižních Čech a patří mezi významné regionální aktéry a vyhledávané partnery při realizaci rozličných projektů.
Sdílení zkušeností a rozvoj spolupráce jihočeských MAS je hlavním úkolem Krajského sdružení. Pořádá konference, tematické semináře, školení, workshopy či exkurze, vydává i vlastní publikace, nejčastěji díky podpoře Celostátní sítě pro venkov a zejména Jihočeského kraje, který MAS i Krajské sdružení dlouhodobě významně podporuje, a to nejen finančně.
Za více než 20 let své existence jihočeské MAS dotacemi z prostředků EU a státního rozpočtu přímo podpořily více než 4 000 projektů. Svou další činností pomohly s realizací stovek dalších záměrů a projektů (s celkovou hodnotou přesahující již 2 miliardy korun). Na období 2021–2027 pak pomohou místní akční skupiny ve Středočeském kraji rozdělit 1,5 miliardy korun.
Máte zájem o rozvoj našeho venkova? Pak neváhejte jihočeské MAS kontaktovat. Rádi se s vámi setkáme. Více se dozvíte například na webu
podporajcmas.cz.
Další projekty podpořené z IROP v Jihočeském kraji
Nové učebny na ZŠ Deštná
Dotace EU: 4,6 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Česká Kanada
Za pomoci IROP se na ZŠ Deštná zmodernizovaly učebny přírodopisu, jazyků a informatiky, vytvořily se dva nové kabinety a bezbariérový přístup. Zlepšila se tak nejen dostupnost školy, ale také kvalita vzdělávacího prostředí.
Auto pro dobrovolné hasiče v Kestřanech
Dotace EU: 1,2 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Brána Písecka
Dobrovolní hasiči v Kestřanech získali nový dopravní automobil s požárním přívěsem. Pořízení nové techniky přispělo ke zvýšení akceschopnosti jednotky.
Ze staré fary nové komunitní centrum v Heřmani
Dotace EU: 5,2 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Vodňanská Ryba
Nevyužívaná fara v Heřmani se za podpory evropských financí přeměnila na komunitní centrum, které slouží občanům v nepříznivých sociálních situacích či k setkávání místních.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 4 km nově zbudovaných a rekonstruovaných cyklostezek
- 3 zodolněné zbrojnice pro dobrovolné hasiče
- 78 podpořených zázemí pro sociální služby
- 7 zrevitalizovaných památek
- 124 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v Jihočeském kraji |
10,8 mld. Kč |
1 067 projektů |
CLLD IROP v Jihočeském kraji |
740,7 mil. Kč |
319 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: Obec Chvalšiny, Lukáš Černý, ZŠ Deštná, Obec Kestřany, Obec Heřmaň