Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Jihočeském kraji pomoc Evropské unie směřovala do třiceti projektů za více než 1,5 miliardy korun.
Největší pomoc získala krajská nemocnice
Hned třikrát byla úspěšným žadatelem krajská Nemocnice České Budějovice, která získala z REACT-EU na své projekty dotaci bezmála 647 milionů korun. Do nemocnice, která je pilířem zdravotnické péče v regionu, tak zamířilo 42 % z celkových prostředků určených pro Jihočeský kraj.
„Možnost čerpat dotační prostředky byla velmi důležitá s ohledem na rozsáhlou stavební rekonstrukci nemocnice. Umožnila nám také investovat do obnovy a modernizace přístrojového vybavení,“ vyzdvihuje Jaroslav Novák, člen představenstva nemocnice.
Největší projekt za půl miliardy korun umožnil přístavbu, nástavbu a stavební úpravy pavilonu chirurgických oborů, což znamená rozšíření kapacity chirurgických oborů nemocnice a výrazné zlepšení péče o její pacienty. Projekt neznamenal jenom úpravy původního pavilonu CH, ale i vybudování nových centrálních operačních sálů a centrální sterilizace. Ta patří mezi novinky, na které je vedení nemocnice obzvlášť hrdé. Nová centrální sterilizace totiž patří mezi největší a nejmodernější v tuzemsku. „Systém automatizace jejich provozu v takovém rozsahu v Česku zatím nebyl instalován,“ uvádí člen představenstva Jaroslav Novák.
foto: Areál Nemocnice České Budějovice, v pozadí zmodernizovaný pavilon CH
Do konce prvního pololetí nemocnice dokončí zbývající dva projekty. S dotací téměř 105 milionů korun nemocnice zmodernizuje a obnoví přístrojové vybavení pro zajištění péče o onkologické pacienty Komplexního onkologického centra, které je jediným svého druhu v kraji. Další dotace bezmála 42 milionů korun umožní modernizaci laboratorních kapacit nemocnice.
Mezi spoustou nových špičkových přístrojů je tak například scanner magnetické rezonance umožňující perioperační vyšetření v průběhu operací mozkových nádorů. Přístroj představuje i značnou úsporu, jde totiž o bezodparový scanner, který obsahuje pouze sedm litrů vzácného helia, které nemůže uniknout. Přístroje předchozí generace přitom vyžadovaly náplň 1500 litrů helia v ceně okolo dvou milionů korun, které se odpařovalo nebo mohlo uniknout.
V Českých Budějovicích vyroste policejní logistické centrum
Loni v říjnu na Pražské třídě jihočeského krajského města začaly práce na novém Logistickém centru Integrovaného záchranného systému (IZS). Na jeho vybudování získalo Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje z REACT-EU podporu ve výši 45,2 milionu korun. Nové centrum má být hotovo do konce roku.
Dotace umožňuje policii přestavět nevyhovující objekt postavený v 19. století v komplexu kasáren. „Vybudováním centra bude zajištěna kvalitní příprava na případný vznik mimořádné události, rychlý zásah v místě působení a rychlý nástup jednotek policie na provádění záchranných a likvidačních prací,“ vysvětluje Věra Hadáčková, referentka majetkové správy krajského ředitelství. „Bez dotace by s ohledem na rozpočtová omezení probíhaly pouze nezbytné udržovací práce,“ dodává.
foto: Logistické centrum IZS Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje ve výstavbě
V Logistickém centru bude sídlit oddělení krizového řízení. Budova bude sloužit i jako shromažďovací prostor pro složky IZS pro případy evakuace z oblastí zasažených mimořádnou událostí, ale i jako odpočinkový prostor pro členy zasahujících složek. Chybět nebudou ani skladovací prostory pro ochranné pomůcky, nejen pro potřeby pandemie, ale například i chemický materiál pro případ mimořádné události v jaderné elektrárně v Temelíně.
Počítá se i s využitím prostor pro umístění většího počtu zadržených osob, například v souvislosti s nelegální migrací. Kapacita centra pro tento případ je osmdesát osob.
Projekty šetří energii
Nemocniční pavilon CH splňuje parametry na nízkoenergetické stavby, je vybavený LED osvětlením a na chodbách a schodištích hlídají spotřebu energie časovače a pohybová čidla. Také objekt Logistického centra byl navržený tak, aby splňoval nejvyšší standardy úsporného využití tepelné energie.
REACT-EU v Jihočeském kraji podpořil:
• 30 projektů za více než 1,5 miliardy Kč z EU
• 7 nemocnic se 63 pracovišti
• 38 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
• laboratorní kapacity v 6 nemocnicích
• 26 sanitních vozidel
• 1 zmodernizovaný objekt sloužící policejním složkám
• 26 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
• 30 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
SANITKY A PŘÍSTROJE PRO ZÁCHRANKU
DOTACE 80,7 MIL. KČ
Podpora z REACT-EU umožnila Zdravotnické záchranné službě Jihočeského kraje pořídit 26 sanitních vozidel pro zajištění přednemocniční neodkladné péče. Součástí projektu bylo i vybavení základní složky IZS pěti transportními defibrilátory a třemi transportními ventilátory.
foto: Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje
ELEKTROAUTA PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY SOVY
DOTACE 1,3 MIL. KČ
Díky pořízení automobilu se sníženou energetickou náročností dojde k posílení vozového parku. Pracovníci sociální služby tak mohou zajistit seniorům a osobám se zdravotním postižením žít důstojně a co nejdéle ve svém domácím prostředí.
foto: Sociální služby SOVY
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Jihočeský kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 12 kusů hasičské techniky: 5 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce, 3 hasičské stříkačky pro provoz v intravilánu a extravilánu obce a dva automobilové žebříky, hasicí kontejner, automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace okolo 118 mil. Kč.
Co je REACT-EU a IROP
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.