Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Libereckém kraji pomoc Evropské unie směřovala do čtyřiatřiceti projektů za více než 1,1 miliardy korun.
Víc než polovina pomoci míří do krajské nemocnice
REACT-EU podpořil i čtyři projekty Krajské nemocnice Liberec, které představují 48 % všech financí určených pro Liberecko. „Možnost čerpat tyto prostředky je pro naši nemocnici klíčová a dlouhodobě potřebná. Bez ní bychom projekty realizovali v mnohem delším časovém horizontu,“ říká Miroslava Mašková z oddělení veřejných zakázek a dotací.
Liberecká nemocnice přistoupila velmi progresivním způsobem k vybudování nového zázemí pro nukleární medicínu. Nový pavilon uvede do provozu v průběhu roku 2023. „Budova je navržena přímo pro potřeby nukleární medicíny s velkým důrazem na příjemné světelné a vzdušné prostředí, zejména s ohledem na pacienty. Kromě běžných tomografických kamer bude pracoviště vybaveno i pozitronovou emisní tomografií. V rámci Česka jde o zcela výjimečný projekt, na který jsme velmi hrdí,“ uvádí Miroslava Mašková. REACT-EU tento projekt podpořil částkou 105 mil. Kč.
foto: Pavilon nukleární medicíny - průběh stavby
Největší projekt v kraji umožní pořídit moderní zdravotnickou techniku pro páteřní síť krajské nemocnice ‒ ta získá pojízdné rentgeny, operační stoly, anesteziologické přístroje a spoustu dalšího vybavení za téměř 352 milionů korun z REACT-EU. Dalších 42 milionů korun na moderní přístrojové vybavení posílí laboratorní kapacity nemocnice. Téměř třiasedmdesát milionů korun je určených na vybavení pro robotickou miniinvazivní technologii.
Mentálně hendikepovaní získali vlastní prostor
REACT-EU kromě oblasti zdravotnictví podporuje i sociální infrastrukturu. Například nezisková organizace Domov Harcov díky téměř dvaadvacetimilionové dotaci zrekonstruuje bývalou tiskárnu a umožní tak lidem s mentálním hendikepem trénovat zaměstnání a další dovednosti. „Podpora je pro nás zásadní. Z vlastních zdrojů bychom dům nikdy nezvládli zrekonstruovat,“ přiznává ředitelka Barbora Herčíková.
Po rekonstrukci sem přestěhují sociálně terapeutickou dílnu, kterou zatím poskytují v prostorách sdílených s jinými sociálními službami. „Pracují zde lidé s velkou mírou hendikepu a okolní ‚šrumec‘ je moc rozptyluje. Proto potřebují vlastní zázemí,“ vysvětluje ředitelka neziskovky. Přesun na novou adresu přinese nejenom potřebný klid, ale díky velké zahradě umožní i nácvik práce zahradníka.
V dílně se lidé učí získávat základní dovednosti, díky čemuž mají určitou pracovní náplň ‒ ve své současné situaci totiž nemůžou najít odpovídající a smysluplné uplatnění v pracovním životě. „Jsou sice finančně zabezpečení státem, ale hledají naplnění svého života. Bez práce, která dá životu řád a pocit prospěšnosti, se žije těžce i lidem s mentálním postižením,“ dodává ředitelka.
Kapacita dílen umožní pečovat minimálně o patnáct, v ideálním případě až dvacet klientů. Díky dotaci mohla neziskovka také pořídit osobní automobil, vybavení dílen a informační technologie.
V Raspenavě vyroste potřebné zázemí pro hasiče
Podpora REACT-EU směřuje také do integrovaného záchranného systému (IZS), kam spadají kromě policistů a záchranářů také hasiči. Zhruba třinácti miliony přispěl program na přístavbu zázemí pro speciální výcvikové zařízení, takzvaný flash over kontejner, kde se hasiči učí správnému postupu při hašení ohně. Součástí projektu je také částečná revitalizace stávající stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje v Raspenavě. Obojí by mělo být hotové do konce letošního roku.
Bez financí z protikrizového programu REACT-EU by projekt pravděpodobně nebylo možné uskutečnit. „Znamenalo by to nutnost provádět výcvik a odbornou přípravu pouze v omezeném rozsahu,“ říká Karel Čermák, koordinační, projektový a programový pracovník HZS Libereckého kraje a doplňuje, že bez revitalizace stanice by nebylo možné uplatnit protipandemická opatření ke zvýšení bezpečnosti příslušníků sboru a tím zvýšení jejich akceschopnosti.
Až doteď neměli zdejší hasiči k dispozici žádné prostory umožňující teoretickou výuku ‒ probíhala venku, bez odpovídajícího vybavení a jenom při dobrých povětrnostních podmínkách. Velmi nevyhovující bylo i hygienické zázemí, účastníci kurzů se po výcviku neměli ani kde umýt.
Vizualizace - hasičská stanice Raspenava
Všechny projekty uspoří energii
Při rekonstrukci hasičské stanice dojde k zateplení stropů a podhledů. Významnou roli v úspoře energií bude hrát i nový střešní plášť a nová výjezdová vrata. I stavební projekty krajské nemocnice počítají s energetickou úsporou, úspornější je i nová technika. Nízkoenergetickému standardu odpovídá i rekonstrukce harcovské tiskárny.
REACT-EU v Libereckém kraji podpořil:
- 34 projektů za více než 1,1 miliardy Kč z EU
- 4 nemocnice s 50 pracovišti
- 36 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
- laboratorní kapacity ve 3 nemocnicích a krajské hygienické stanici
- 8 sanitních vozidel
- 4 modernizované objekty sloužící složkám IZS
- 29 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
- 25 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
VÝJEZDOVÁ ZÁKLADNA ZÁCHRANKY V LIBERCI
DOTACE 19,2 MIL. KČ
Projekt zlepšuje podmínky a bezpečnost posádek základny letecké výjezdové skupiny a skupiny rychlé lékařské pomoci. Nové garáže umožní doplnit vozidla pro zvýšení akceschopnosti a bezpečnosti pacientů.
foto: Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje
AUTO PRO TERÉNNÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBY
DOTACE 2,7 MIL. KČ
Centrum zdravotní a sociální péče Liberec získalo dva nové nízkoemisní vozy s hybridním pohonem a pomůcky pro péči o klienty. Obnova vozového parku umožní poskytovat lepší, rychlejší a dostupnější sociální služby.
foto: Centrum zdravotní a sociální péče Liberec
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Liberecký kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 6 kusů hasičské techniky: čtyři hasičské stříkačky, z toho 3 jsou pro provoz v intravilánu a extravilánu obce vybavené vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením, automobilový žebřík a automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace přibližně 72 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.