Tento článek vás zavede do Pardubic a Hradce Králové, kde díky podpoře Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a výzev ITI – Hradecko-pardubické aglomerace spolu se Strategií integrované územní investice Hradecko-pardubické aglomerace pro období 2014-2020 vzniklo několik fascinujících projektů. Dozvíte se, jak se proměnily ikonické Automatické mlýny v Pardubicích, jak revitalizací prošel zámek Pardubice i majestátní hrad Kunětická hora nebo k čemu slouží Smartmuzeum v Hradci Králové. Navíc zjistíte, jak si můžete užít pohodlný výlet z Pardubic na Kunětickou horu po nové cyklostezce, která je ideální nejen pro cyklisty, ale i pro pěší.
Automatické mlýny v Pardubicích
Díky finanční podpoře přes 358 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) se tento historický komplex proměňuje na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Po renovaci jsou Automatické mlýny novým kulturním a společenským centrem ve východních Čechách.
Pod hlavičkou Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových s příspěvkem z evropského fondu ve výši přes 197 milionů korun byly vybudovány veřejné prostory vstupního parku a vnitřního náměstí (piazzetty) a multifunkční objekt sila, kde návštěvníci najdou i pobočku Turistického informačního centra města Pardubic. Bývalá hlavní mlýnská budova je nově sídlem krajské sbírkotvorné Gočárovy galerie, která dříve nesla název Východočeská galerie v Pardubicích.
Od července do konce září tady probíhá výstava, která přestavuje v nových souvislostech vynikající soubor plakátů Alfonse Muchy.
Šampioni ze SFÉRY
Jedním z projektů, který byl v objektu mlýnů s podporou IROP zrealizován, je projekt s pracovním názvem Centrální polytechnické dílny. Veřejnost ho zná jako Vzdělávací centrum SFÉRA. Rekonstrukcí objektu skladu balené mouky v areálu mlýnů vzniklo atraktivní technické a přírodovědné vzdělávací centrum s učebnami a dílnami pro žáky základních a středních škol, kterému vévodí obří obrazovka v podobě koule. Projekt díky svému inovativnímu přístupu uspěl v konkurenci bezmála 300 projektů z celé Evropy a stal se jedním z 25 finalistů soutěže Regiostars Awards 2024. Projekt můžete podpořit svým hlasem v kategorie Cena veřejnosti od 2. září na
webu soutěže.
Gočárovo obilné silo
Poprvé v historii se veřejnosti otevřelo Gočárovo obilné silo. Nejvyšší patro sila nabízí impozantní výhledy na Pardubice a okolí.
S pravidelností tady probíhají komentované prohlídky o historii a architektuře mlýnů. Zájemci mají také volný vstup na náměstí mlýnů – Piazzetta.
Další část mlýnského areálu
Město Pardubice vlastní v areálu část, která vznikla rekonstrukcí objektu bývalého skladu balené mouky. V přízemí sídlí Galerie města Pardubic a nad ní se nachází polytechnické vzdělávací centrum Sféra, které nabízí netradiční formy vzdělání a propojuje vědu, moderní technologie a tradici regionálních řemesel. I na tuto část areálu přispěl evropský fond částkou 161 milionů korun.
Zámek v Pardubicích
V historickém centrum Pardubic se nachází národní kulturní památka – zámek Pardubice. Tento historický areál, obklopený zámeckou zdí, zahrnuje nejen samotný zámek, ale také hospodářské a technické budovy a zámecké exteriéry, jako jsou nádvoří a zámecké valy. Projekt, podporovaný IROP, se zaměřil na komplexní obnovu zámeckého paláce a části hospodářských budov, které byly ve špatném stavebně-technickém stavu.
Díky finanční podpoře 95 milionů korun z evropského fondu se podařilo zrealizovat řadu významných prací. Obnova zahrnovala jak interiéry, tak exteriéry budov, včetně restaurátorských prací, statického zajištění stropů a podlah, výměny inženýrských sítí, instalace vnitřního vybavení a restaurování uměleckořemeslných prvků.
Expozice: šlechtický rod Pernštejnů
Součástí obnovy je také vytvoření nového prohlídkového okruhu v zámeckém paláci – expozice: Pernštejnská rezidence-nejstarší renesance v Čechách, která návštěvníkům přibližuje bohatou historii zámku. Digitalizace památky a jejího mobiliáře umožňuje široké veřejnosti přístup k těmto kulturním pokladům i online.
Díky podpoře IROP se zámek Pardubice nejen vrátil k životu, ale také se stal ještě atraktivnějším cílem pro návštěvníky, kteří zde mohou objevovat bohatou historii a kulturní dědictví regionu.
Kunětická hora
Nedalo Pardubic se nachází další národní kulturní památka – Kunětická hora. Majestátní hrad prošel také rozsáhlou renovací a IROP tady přispěl na dva kulturní projekty. Pro návštěvníky se otevřel nový prohlídkový okruh, zároveň se rozšířily stávající prohlídkové trasy a je opravená malá hradní scéna s amfiteátrem.
S hradem, jinak známým jako Kuňka, je neodmyslitelně spojena postava architekta Dušana Jurkoviče. A právě na působení architekta se zaměřil projekt
Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva, který na obnovu západní části hradu získal z evropského fondu přes 61 milionů korun.
Díky projektu získala 6. hradní brána znovu podobu, jakou Jurkovič navrhl ve 20. letech minulého století. Čtyřpodlažní stavba včetně schodiště, interiérů a nábytku je obnovená podle dochovaných konstrukcí a materiálů. V Jurkovičově paláci, který byl dříve dvořanskou světnicí, najdou návštěvníci novou, citlivou vestavbu.
Vestavba se architektonickým výrazem záměrně odděluje od historických částí objektu, současně neovládá prostor a podřizuje se charakteru historické památky. V obnovených prostorách vznikla nová expozice. V přízemí se věnuje osobnosti architekta Dušana Jurkoviče a jeho architektonickým počinům především ve východních Čechách. Expozice v první patře prezentuje zásadní rekonstrukci hradního areálu, kterou architekt Jurkovič vedl ve 20. letech minulého století.
Nebyla to ale jediná revitalizace z IROP, která na hradě proběhla. Vůbec poprvé v novodobých dějinách bylo možné díky projektu
Kunětická hora – divadlo na hradě a v podhradí otevřít pro návštěvníky také severní křídlo paláce. Díky podpoře z evropského fondu výši 60 milionů korun tady vznikla malá hradní scéna a je opravený amfiteátr v podhradí.
Kuňka se tak stala místem, kde to v létě opravdu žije. Vyrazte sem na koncert, do divadla nebo vezměte děti na pohádku. Zajímavé akce se konají téměř každý týden, takže se nudit opravdu nebudete.
Cyklostezka: Němčice-Kunětická hora
S Pardubicemi a Kunětickou horou se také pojí Cyklostezka: Němčice-Kunětická hora. Jedná se o část Stezky Mechu a Perníku, kde z IROP byl podpořen úsek Němčice-Kutná hora. Díky dotační podpoře 4,4 milionů korun z evropského fondu vznikl nový úsek, kde se cyklisté bezpečně dostanou z Pardubic až ke Kunětické hoře. Stezku mohou využít i pěší turisté, bruslaři nebo v zimě běžkaři.
Jednoznačnou výhodou cyklostezky je odklonění cyklistů a pěších ze silnice mezi obcí Němčice a Kunětickou horou. Tím se výrazně zvýšila bezpečnost na této silnici a zároveň se vytvořily bezpečné podmínky pro pohyb pěších a cyklistů, kteří se tak vyhnou riziku střetu s motorovými vozidly. Toto řešení také přispívá k plynulejšímu provozu na uvedené pozemní komunikaci.
SMARTmuzeum v Hradci Králové
Z IROP byl podpořen i projekt SMARTmuzeum: modernizace depozitářů, technického a technologického zázemí Muzea východních Čech v Hradci Králové. Tento projekt v celkové výši 200 milionů korun z evropského fondu zahrnoval rekonstrukci, přístavbu a vybavení depozitářů Muzea východních Čech, které se nachází v objektu Gayerových kasáren. Přístavba například řešila přírodovědeckou knihovnu s badatelnami. Cílem projektu byla efektivnější správa, ochrana a využití kulturního dědictví, včetně vybudování bezbariérového přístupu.