Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Moravskoslezském kraji pomoc z fondů EU směřovala do sedmašedesáti projektů za téměř tři miliardy korun.
Největší pomoc míří do zdravotnictví
Víc než tři čtvrtiny prostředků získaly moravskoslezské nemocnice. Podporu v celkové výši 2,3 miliardy korun získalo celkem jedenáct nemocnic z celého kraje, přičemž finančně největším příjemcem je ostravská fakultní nemocnice s částkou 645 mil. Kč z REACT-EU.
V Krnově chystají otevření moderních operačních sálů
Ve Sdruženém zdravotnickém zařízení Krnov v první polovině května slavnostně uvedou do provozu operační sály. Jejich kompletní rekonstrukce vyjde na 58 milionů korun. Kromě přestavby prostor, výměny sítí a vzduchotechniky budou všechny sály vybaveny videomanagementem, který usnadňuje operatérům práci ‒ pomocí tabletu mohou vybrat, co potřebují vidět. Za dalších dvanáct milionů nemocnice pořídila nové laparoskopické věže. „Jako chirurg si troufnu říct, že v Krnově budeme mít jedny z nejmodernějších operačních sálů v Česku,“ říká Ladislav Václavec, ředitel nemocnice.
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, získalo dotaci z REACT-EU v celkové výši 152 milionů korun. „Získat sto padesát milionů bez podmínky spolufinancování byla jedinečná šance. Pořídili jsme to, co nemocnice potřebuje pro svůj rozvoj a hlavně pro zkvalitnění péče o pacienty,“ vyzdvihuje šéf nemocnice.
foto: Nové CT Canon, Sdružené zdravotnické zařízení Krnov
V březnu v krnovské nemocnici uvedli do provozu špičkový počítačový tomograf Canon Aquilion ONE Genesis Edition, který je rychlejší, přesnější a přitom vyzařuje o polovinu méně radiačního záření než původní přístroj. Loni z peněz REACT-EU vybavili magnetickou rezonanci novým softwarem a mamárními cívkami. Nový software urychlil načítání dat a zkrátil délku jednotlivých vyšetření ‒ za den tak zvládnou vyšetřit až o čtyři pacienty více. Nové mamární cívky umožní kvalitní vyšetření prsu.
Městská nemocnice v Ostravě získala dlouho žádaný přístroj
Téměř čtvrtmiliardovou dotaci na rozvoj a modernizaci, včetně zvýšení péče o zvlášť ohrožené pacienty, získala ostravská městská nemocnice. Díky tomu v dubnu zprovoznili na neurochirurgii mobilní rentgenový přístroj O-arm. „O jeho pořízení oddělení žádalo opakovaně, k nákupu jsme ale mohli přistoupit až díky REACT-EU,“ oceňuje Petr Uhlig, ředitel Městské nemocnice v Ostravě.
Evropská podpora umožnila také vybavit nové oddělení ARO intenzivními lůžky a obnovit anesteziologické přístroje na operačních sálech. Nyní nemocnice připravuje obnovu radiodiagnostických přístrojů.
„Z pohledu pacientů znamená nové vybavení lepší diagnostiku a operační postupy, které zkrátí dobu rekonvalescence. Snad i pohodlnější pocit na lůžku a díky aktivním antidekubitním matracím i méně proleženin,“ vysvětluje přínosy ředitel nemocnice.
V Kopřivnici roste integrované centrum pro záchranáře
Od loňského prosince se v Kopřivnici staví základna Integrovaného výjezdového centra (IVC). Pod jednou střechou tady najdou domov hasiči a záchranáři. „V Moravskoslezském kraji jde o rozšířený koncept, ale v rámci Česka je to stále unikátní řešení,“ říká David Kupka, vedoucí pracoviště správy majetku z krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Ve zdejším kraji už funguje deset takových center, podobný koncept připravují na Liberecku.
Vizualizace IVC Kopřivnice
Krajský Hasičský záchranný sbor získal na výstavbu dotaci z REACT-EU ve výši téměř 166 milionů korun. „Bez tohoto zdroje by pravděpodobně nebylo možné realizaci zahájit už v loňském roce,“ oceňuje David Kupka přínos unijního programu.
Integrace všech složek záchranného systému má podle něho přitom jednoznačně pozitivní vliv na součinnost těchto jednotek. „V situacích, kdy jde doslova o každou vteřinu, váha tohoto faktoru jednoznačně narůstá, jakékoli zaváhání anebo špatně provedený úkon můžou být fatální ‒ a naopak správné a rychlé provedení nutných úkonů může zachránit životy,“ vysvětluje zástupce hasičů.
Vizualizace IVC Kopřivnice
REACT-EU v Moravskoslezském kraji podpořil:
- 67 projektů za téměř 3 miliardy Kč z fondů EU
- 11 nemocnic se 100 pracovišti
- 160 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
- laboratorní kapacity ve 4 nemocnicích
- 32 sanitních a jiných vozidel určených pro reakci na mimořádné události
- 10 zmodernizovaných objektů integrovaného záchranného systému
- 155 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
- 73 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
AUTA PRO PEČOVATELSKOU SLUŽBU
DOTACE 2 MIL. KČ
Pečovatelská terénní služba poskytovaná ostravským městským obvodem Mariánské Hory a Hulváky díky REACT-EU získala dva elektroautomobily, které budou sloužit pro obsluhu klientů – seniorů a lidí s chronickým onemocněním a zdravotním postižením.
Zdroj fotografie: Úřad městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky
VYBAVENÍ PRO ZÁCHRANKU
DOTACE 16,6 MIL. KČ
Specializované vybavení pro vzdělávání a nácvik zásahů a IT vybavení pro vzdělávání záchranářů získají územní odbory Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje v Bruntále, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Karviné, Opavě a Ostravě.
Zdroj fotografie: Krajský úřad Moravskoslezského kraje
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Moravskoslezský kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 15 kusů hasičské techniky: 6 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce, 4 hasičské stříkačky pro provoz v intravilánu obce, 2 automobilové plošiny a 3 automobilové žebříky v předpokládané částce dotace za více než 180 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.