Objevte kulturní poklady: IROP investoval do modernizace a ochrany kulturního dědictví
14.6.2024
Integrovaný regionální operační program (IROP) zaměřil v letech 2014-2020 významnou část finančních zdrojů na podporu, ochranu a rozvoj kulturního dědictví v České republice. V tomto článku představujeme tři kulturní projekty z IROPu, které byly nedávno zpřístupněny veřejnosti a jsou skvělým tipem na výlet.
„Díky prostředkům z evropských fondům jsme podpořili 158 památek a 77 muzeí. Budoucí generace tak dostanou šanci obdivovat bohaté kulturní dědictví naší země, zároveň posilujeme turistický potenciál našich regionů," uvedl ředitel odboru Řídicího orgánu IROP Rostislav Mazal.
Revitalizace Západočeského muzea v Plzni
Tento projekt získal finanční prostředky ve výši přes 97 milionů korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). IROP tak podpořil kompletní renovaci historických budov muzea a vznik nové stálé expozice.
Stavebními úpravami prošly oba historické objekty, ve kterých Národopisné muzeum Plzeňska sídlí, tedy Chotěšovský a Gerlachovský dům. Díky rekonstrukci těchto objektů mohla vzniknout expozice a bylo zpřístupněno Centrum experimentální etnologie Západočeského muzea.
Návštěva do minulosti
Nová stálá expozice nabízí návštěvníkům dva okruhy, které detailně mapují život v 19. století. První okruh představuje venkovské prostředí a život jednotlivce. Návštěvník se seznámí s detaily školního vzdělávacího systému, s každodenností dospívání a složitostmi volby povolání i jednotlivými možnostmi obživy. Přiblížena jsou také specifika trávení volného času ve městě a opomenut nebyl ani bohatý spolkový život.
Druhý návštěvnický okruh je věnován odívání a vybraným způsobům obživy v Plzni.
Expozice umožňuje nahlédnout do života našich předků a poskytuje nový pohled na historii. Tato revitalizace představuje významný krok k oživení kulturního dědictví regionu a podtrhuje důležitou roli investic IROP v oblasti kultury.
Restaurování legendárního vozu Tatra 77a
Tento skvost, který je národní kulturní památkou, prošel rozsáhlou renovací díky finanční podpoře přes 5,4 milionů korun z EFRR.
Tatra 77a s karoserií č. 7735 a motorem č. 201712 z roku 1937 byla původně majetkem podnikatele Evžena Poráka, majitele papíren Vltavský mlýn v Loučovicích na Šumavě. Po několika dalších soukromých majitelích se v roce 1974 stala součástí sbírek NTM. Černý vůz byl ovšem v žalostném stavu, který vyžadoval celkovou renovaci.
Za pomoci finančních prostředků z IROPu se Tatra mohla vrátit do svého historicky věrného stavu s důrazem na zachování její autenticity. Tomu ovšem předcházela celá řada nezbytných kroků: kompletně rozmontovat celý vůz, zrestaurovat karosérii a podvozek, vyrobit chybějící díly, zrekonstruovat interiér vozidla, nalakovat jednotlivé části a provést mnoho dalších prací.
Kam se vydat za nablýskaným exponátem?
Vůz je vystaven v pobočce NTM – Centra stavitelského dědictví v Plasích. Jedná se o expozici „Tatra 77a – od zázraku k vraku a zpět“.
Expozice představuje čerstvě restaurovaný automobil a také vývoj a historii vozů Tatra 77 a 77a ve všech souvislostech. Expozice je doplněna o multimediální prezentace a mobilní aplikaci, která rozšiřuje poznání a poskytuje další informace, které se do expozice už nevešly. Výhodou aplikace je, že si v ní uživatelé mohou spustit výklad kurátora a získat tak hlubší informace, které jsou digitálně uložené a kdykoliv si je zájemci mohou znovu poslechnout.
Expozice prezentuje téma komplexně a otevřeně všem, včetně návštěvníkům s různými typy znevýhodnění. Haptická trasa pro návštěvníky se zrakovým postižením zahrnuje model vozu Tatra 77a v měřítku 1:5, který umožňuje dotykem prozkoumat unikátní tvary aerodynamické karoserie. V blízkosti modelu je umístěna kresba vozu z bokorysu vytvořená z množství bodů, která je určená pro nevidomé osoby se stručným textem v Braillově písmu. Pro návštěvníky se zhoršeným zrakem jsou k dispozici základní informace ve zvětšeném černém textu bezpatkovým písmem. Součástí expozice je animované video, které je ve spolupráci se spolkem KukátkOO určené návštěvníkům se sluchovým znevýhodněním. Toto video je přeloženo do českého znakového jazyka prostřednictvím tlumočníka, jenž je ve znakové řeči rodilým mluvčím.
Obnova Automatických mlýnů v Pardubicích
Díky finanční podpoře přes 358 milionů korun z EFRR se tento historický komplex proměňuje na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Po renovaci jsou Automatické mlýny novým kulturním a společenským centrem ve východních Čechách.
Pod hlavičkou Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových s příspěvkem z evropského fondu ve výši přes 197 milionů korun byly vybudovány veřejné prostory vstupního parku a vnitřního náměstí (piazzetty) a multifunkční objekt sila, kde návštěvníci najdou i pobočku Turistického informačního centra města Pardubic. Bývalá hlavní mlýnská budova je nově sídlem krajské sbírkotvorné Gočárovy galerie, která dříve nesla název Východočeská galerie v Pardubicích.
Gočárovo obilné silo
Poprvé v historii se veřejnosti otevřelo Gočárovo obilné silo. Nejvyšší patro sila nabízí impozantní výhledy na Pardubice a okolí.
S pravidelností tady probíhají komentované prohlídky o historii a architektuře mlýnů. Zájemci mají také volný vstup na náměstí mlýnů – Piazzetta.
Další část mlýnského areálu
Město Pardubice vlastní v areálu část, která vznikla rekonstrukcí objektu bývalého skladu balené mouky. V přízemí sídlí Galerie města Pardubic a nad ní se nachází polytechnické vzdělávací centrum Sféra, které nabízí netradiční formy vzdělání a propojuje vědu, moderní technologie a tradici regionálních řemesel. I na tuto část areálu přispěl evropský fond částkou 161 milionů korun prostřednictvím integrované výzvy ITI Hradecko-pardubické aglomerace z IROPu.
Podpora kultury je i v IROPu 2021-2027
Ve stávajícím programovém období je vyčleněno na kulturu celkem 7,5 miliardy korun z EFRR. Kulturní projekty podpořené IROPem představují důležitý příspěvek k oživení kulturního dědictví. Tyto investice nejen zachovávají historické památky, ale také poskytují nové kulturní a společenské prostředí pro občany a návštěvníky v regionech.