Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostředí ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
V Plzeňském kraji podpořil v letech 2014—2020 více než 170 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou bezmála 600 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poputuje z IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Plzeňském kraji až 380 milionů korun.
Více míst ve školce v Domažlicích
Díky podpoře z IROP se v Domažlicích otevřela nová budova mateřské školy. Bezbariérová budova MŠ v ulici Petrovická byla vzhledem k dosavadní nedostatečné kapacitě míst pro děti nutností. „Pro obyvatele Domažlic by byl problém umístit dítě od tří let do školky z důvodu nedostatečné kapacity. Pomoc z IROP byla rozhodující, bez ní bychom novou budovu mateřské školy nestavěli,“ uvedla zaměstnankyně města Domažlice Pavlína Fišerová.
Kapacita se navýšila o 48 míst na celkových 75, což vyhovuje momentální poptávce. Předškoláci oceňují nové vybavení herními a interaktivními prvky pro rozvoj fyzické zdatnosti a jemné motoriky. Celková podpora z IROP činila 23,6 milionů korun a projekt byl doporučen k financování v rámci výzvy MAS Český les. „O školku je velký zájem a to svědčí o její kvalitě a vybavenosti,“ doplnila Fišerová.
MŠ v ulici Petrovická v Domažlicích
Nový přestupní terminál v Blovicích
Třiadvacetimilionová dotace z IROP putovala do Blovic na vybudování přestupního terminálu. Projekt byl doporučen k financování ve výzvě MAS Aktivios. Původní autobusová zastávka v přednádraží železniční stanice v Blovicích nevyhovovala požadavkům na bezpečný a pohodlný přestup mezi autobusovou a železniční dopravou. Chyběla zvýšená nástupiště, spojovací komunikace pro pěší a parkovací místa, což způsobovalo živelný pohyb a parkování v přednádražním prostoru a prostoru autobusové zastávky.
Vybudováním jednoho sdruženého a tří ostrovních nástupišť pro autobusy a bezbariérových komunikací pro pěší, spojujících nástupiště s prostorem budovy železniční stanice, došlo díky usměrnění proudů cestujících k usnadnění přestupu a ke zvýšení bezpečnosti v prostoru přestupního terminálu. Cestujícím slouží také nově vzniklá parkovací místa pro auta a kola.
Nový přestupní terminál v Blovicích - ulice Sýkorova
Krajská síť MAS Plzeňského kraje se představuje
V Plzeňském kraji působí celkem jedenáct místních akčních skupin, které se dlouhodobě věnují kvalitě života na venkově. Jejich hlavní snahou je podpořit rozvoj infrastruktury, školství, sociálních služeb i ochrany přírody. Díky jejich práci byly v celém kraji modernizovány školy a školky, vybudovány kilometry nových cyklostezek nebo podpořeni lokální podnikatelé a regionální produkty. Místní akční skupiny také organizují komunitní akce a přispívají k udržování kulturního dědictví a krajiny našeho kraje.
V letech 2014—2020 již pomohly místní akční skupiny v Plzeňském kraji rozdělit téměř 1 miliardu korun na rozvojové projekty. Do roku 2027 plánují rozdělit dalších 1,2 miliardy korun, které pomohou i nadále rozvíjet venkovské oblasti a zlepšovat život místních obyvatel.
Další projekty IROP v Plzeňském kraji
Modernizované expozice v Klatovských katakombách
Dotace: 6,8 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS POŠUMAVÍ
Expozice věnovaná přínosu jezuitského řádu pro region vznikla v Klatovských katakombách pod Jezuitským kostelem společně s expozicí věnovanou barokní hudbě.
Nové ukázky středověkého stavitelství v Plasích
Dotace: 14,8 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Světovina
Centrum stavitelského dědictví Národního technického muzea v Plasích mohlo díky podpoře z IROP zrekonstruovat nepřístupné prostory a umístit zde novou expozici prezentující středověké stavební technologie — repliky středověkého jeřábu a beranidla.
Požární stanice a technika v Rabí
Dotace: 6,2 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS POŠUMAVÍ
V Rabí se za podpory fondů EU vybudovala zcela nová hasičská zbrojnice. Vybavení, včetně pořízené terénní čtyřkolky, zvyšuje efektivitu zásahů a připravenost na mimořádné události.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 6,2 km nových nebo zrekonstruovaných cyklostezek
- 84 nově vytvořených parkovacích míst
- 15 revitalizovaných památek
- 39 podpořených zázemí pro sociální služby
- 5 zmodernizovaných zbrojnic pro dobrovolné hasiče
- 63 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP
celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP
v Plzeňském kraji |
9,8 mld. Kč |
697 projektů |
CLLD IROP
v Plzeňském kraji |
596 mil. Kč |
173 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Pozn.: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: MěÚ Domažlice, Město Blovice, Město Klatovy, Město Rabí.