Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V hlavním městě Praze pomoc Evropské unie směřovala do šedesáti projektů za více než šest miliard korun.
Největší pomoc míří do zdravotnictví
Téměř 55 % prostředků získaly pražské nemocnice. Největším příjemcem podpory z REACT-EU byla Všeobecná fakultní nemocnice (téměř 680 mil. Kč) následovaná Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady (629 mil.) a Thomayerovou nemocnicí (607 mil.). Podporu v celkové výši 3,5 miliardy korun získalo celkem deset nemocnic.
Motolu program umožnil pořídit i high-tech vybavení
Fakultní nemocnice v Motole uspěla se čtyřmi projekty celkově za více než 587 milionů korun z REACT-EU. Největší z nich díky dotaci téměř 424 milionů korun umožnil pořízení moderního přístrojového vybavení a technologií. „Výrazně zlepší kvalitu poskytované péče a komfort pacientů. Dalším cílem je i posílení odolnosti nemocnice v rámci páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče,“ shrnuje přínosy Jana Krejčí Merxbauerová, vedoucí oddělení marketingu a public relations.
Vedle celé řady dnes už standardních přístrojů umožnil REACT-EU i pořízení špičkového vybavení ‒ například perfuzního přístroje pro transplantaci plic a 2D/3D skiagrafu.
První z přístrojů umožňuje dokonale posoudit a zlepšit funkce plic, které by jinak pro jejich špatnou funkci nebylo možné k transplantaci použít. Plíce jsou po odběru čtyři hodiny napojeny na mimotělní oběh a ventilátor a jsou proplachovány speciálním roztokem ‒ pokud je jejich funkce dobrá, jsou poté hned implantovány příjemci. Nejmodernější skiagraf systému EOS umožňuje diagnostiku celé kostry pacienta, přičemž oproti tradičním rentgenovým systémům snižuje radiační dávku o 50‒85 %. Motol je druhým pracovištěm v Česku vybaveným tímto přístrojem ‒ ten zdejší představuje nejmodernější generaci.
Bulovka: ohleduplnější anestezie a špičková onkologie
Čtyři projekty, na které získala dotaci přes 241 milionů korun, realizuje Fakultní nemocnice Bulovka. „Za nejvýznamnější považujeme kompletní obnovu anesteziologických přístrojů na operačních sálech,“ vyzdvihuje přínosy pro nemocnici její mluvčí Eva Libigerová. Nemocnice díky tomu může poskytovat anesteziologickou péči, která odpovídá nejnovějším trendům ‒ a výrazně tak snižuje negativní dopady na uspávané pacienty.
foto: Fakultní nemocnice Bulovka- zobrazovací systém O-Arm
Nejvýznamnější položkou pořízenou z prostředků REACT-EU je obnova lineárního urychlovače ‒ nově pořizovaný patří k nejmodernějším, což drží onkologickou péči na Bulovce na špičkové úrovni.
Nemocnice pořídila i nové izolační bioboxy pro pacienty s podezřením na vysoce nebezpečné nákazy, jako jsou ebola, plicní mor nebo krvácivé horečky typu lassa. Zdejší Klinika infekčních nemocí je přitom v Česku jediným civilním zařízením, které disponuje systémem pro péči o takové pacienty.
Policie se připravuje čelit novým hrozbám
Za téměř 567 milionů korun z REACT-EU v rámci dvou projektů Policie České republiky zvýší bezpečnost a dostupnost mobilní bezpečné platformy (MBP), tedy systému, který zpřístupňuje údaje z informačních systémů policistům v terénu, a pořídí materiální a technologické vybavení k řešení krizových situací. Projekty mají celorepublikový dopad, na hlavní město připadá zhruba 12 % z rozpočtu.
Projekty reagují na obecné cíle stanovené v koncepci rozvoje do roku 2027: zaměřují se na globální a mezinárodní hrozby, jako je boj proti terorismu, informační kriminalita nebo nelegální migrace, a na oblast vnitřní bezpečnosti, kam patří kromě opatření během pandemií mj. i ochrana kritické infrastruktury nebo zajištění nepřetržité dostupnosti základních služeb policie.
foto: Policie ČR - dron
Policie na základě těchto projektů s celorepublikovým dopadem pořídí například terénní vozidla k provozu v horských oblastech k ochraně státních hranic, mikrobusy pro dopravní inspektoráty k řešení závažných dopravních nehod, bezpilotní drony pro monitoring uzavřených oblastí nebo pátrání po ztracených osobách či přístroje pro kontrolu dokladů a dokumentů, které mají zkrátit ověřování jejich pravosti.
„Nejvýznamnější položkou je pořízení vozidel pro prvosledové hlídky, která budou upravena pro specifickou práci pořádkové a dopravní policie,“ říká Jan Mosler z oddělení koordinace evropských fondů Policie ČR. Prvosledové hlídky nepřetržitě slouží v terénu ‒ jejich úkolem je rychlý přesun tam, kde se nachází nebezpečný pachatel nebo jsou bezprostředně ohroženy životy a zdraví lidí. Celkem se má pořídit pro tyto hlídky 289 aut, z toho do Prahy jich bude přiděleno osmatřicet. „V současné době probíhá testování prvních vozidel,“ uzavírá Jan Mosler.
foto: Policie ČR: nová vozidla
REACT-EU v Praze podpořil:
- 60 projektů za více než 6,4 miliardy Kč z fondů EU
- 10 nemocnic se 150 pracovišti
- 124 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
- laboratorní kapacity v 6 nemocnicích
- 499 sanitních a jiných vozidel pro reakci na mimořádné události
- 6 modernizovaných objektů integrovaného záchranného systému
- 890 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
- 68 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
AUTO PRO MOTÝLKA
DOTACE 1,3 MIL. KČ Komunitní centrum Motýlek si díky REACT-EU může pořídit hybridní automobil k zajištění dopravy svých zdravotně a sociokulturně znevýhodněných klientů ve věku 5-23 let.
foto: Komunitní centrum Motýlek
AUTO PRO PROSAZ
DOTACE 960 TIS. KČ
Dva nové automobily podpoří mobilitu zaměstnanců sociálních služeb PROSAZ při cestování za klienty do jejich domovů a zajistí tak dostupnost terénních služeb i v krizových situacích, jakou byla také pandemie covid-19.
foto: PROSAZ
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Praha tak bude moci díky těmto projektům využívat 11 kusů hasičské techniky: 7 hasičských stříkaček pro provoz v intravilánu obce, dva automobilové žebříky, hasicí kontejner a automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace okolo 117 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.