Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží – místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života. Podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Pardubickém kraji podpořil v letech 2014—2020 přes 370 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou přesahující 707 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poskytne IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Královéhradeckém kraji až 728 milionů korun.
Přestupní terminál Rohovládova Bělá
Patrně nejmenším autobusovým terminálem ve střední Evropě se díky IROP pyšní obec Rohovládova Bělá. Třímilionová podpora, kterou pomohla získat MAS Bohdanečsko, zajistila výstavbu přestupního terminálu. Budovy čekáren původní zastávky byly podmáčené se špatně vyřešenými odvody vody.
„Zvýšil se především komfort. Oproti bývalému nádraží mají cestující k dispozici uzavřenou čekárnu, WC, venkovní zastřešený prostor a celkově je prostředí daleko hezčí a příjemnější,“ sdělil starosta obce Václav Fišer.
V parných dnech cestující ocení pítko a k dispozici je parkoviště pro zhruba třicet automobilů.
„Po dokončení si obyvatelé terminál velmi pochvalovali,“ prozradil Václav Fišer. Autobusová doprava je navíc mnohem ekologičtější způsob dopravy a cesty z nového terminálu do Pardubic, Přelouče, či Chlumce nad Cidlinou jsou nyní daleko komfortnější.
Přestupní terminál v Rohovládově Bělé
Zážitkové vzdělávání v Lanškrouně
Doporučením projektu od MAS Lanškrounsko získala ZŠ na náměstí Aloise Jiráska čtyři a půl milionu korun z IROP, které byly využity na vybudování venkovní učebny. Ta žákům zprostředkovává zážitkové vzdělávání v podobě environmentální výchovy, pracovních činností a přírodovědné výuky.
„Učebna je vybavena moderními pomůckami, které umožňují praktickou výuku v reálném prostředí, což přispívá k lepšímu pochopení učiva. Kromě výuky ji pravidelně využívají i zájmové kroužky, jako robotika či keramika,“ uvedla referentka agendy dotací Tereza Kulhavá.
Venkovní zaskleněná učebna z masivního dřeva stojí ve svahu s příjemnou kaskádovitou zahradou. Efektivně tak propojila praktickou a teoretickou výuku. Žáci tak mohou trávit více času venku a zároveň se učit.
„Nejvíce pyšní jsme na to, že jsme dokázali vytvořit prostor, který zaujme a motivuje žáky ke vzdělávání. Učebna přinesla do naší školy nový způsob výuky, který se těší velké oblibě,“ doplnila Tereza Kulhavá.
Venkovní učebna na ZŠ Lanškroun
Krajská síť MAS Pardubického kraje se představuje
Místní akční skupiny a krajské sdružení hrají klíčovou roli v rozvoji venkova v Pardubickém kraji. Krajské sdružení MAS Pardubického kraje tvoří 12 organizací, které spolu vzájemně spolupracují a posilují tak celkovou atraktivitu regionu pro obyvatele, investory i návštěvníky.
V období 2014—2020 byla s pomocí místních akčních skupin v Pardubickém kraji rozdělena částka okolo 1,2 miliardy korun. Podpořeny byly například projekty modernizace infrastruktury, rozvoje malých a středních podniků, komunitních služeb, ochrany životního prostředí a vzdělávání. Na období 2021–2027 pomohou místní akční skupiny v Pardubickém kraji rozdělit až 1,5 miliardy Kč.
Další projekty podpořené z IROP v Pardubickém kraji
Moderní zázemí hasičů v Brněnci
Dotace EU: 5,4 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Svitava
Dobrovolní hasiči v Brněnci se díky IROP dočkali kompletní rekonstrukce hasičské zbrojnice, která nyní umožňuje efektivnější nasazení jednotky k zásahu.
Komunitní centrum v Sloupnici
Dotace EU: 4 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Litomyšlsko
Obyvatelům Sloupnice slouží komunitní centrum, které funguje jako zázemí pro vzdělávací a společenské aktivity pro matky s dětmi, osoby se zdravotními potřebami, seniory nebo sociálně znevýhodněné občany.
Revitalizace poutního místa v Jaroměřicích
Dotace EU: 4,4 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Moravskotřebovsko a Jevíčsko
S podporou z IROP se restaurovaly varhany v kostele na Kalvárii a dokončila se obnova části suterénu Kněžské rezidence v Jaroměřicích, kde vznikla expozice sakrálního umění. Nyní je areál znovu celoročně otevřen návštěvníkům včetně dřív nepřístupných částí památky.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 4,5 km nových a zrekonstruovaných cyklostezek
- 78 podpořených zázemí pro sociální služby
- 65 zodolněných zbrojnic pro dobrovolné hasiče
- 158 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v Pardubickém kraji |
9,3 mld. Kč |
822 projektů |
CLLD IROP v Pardubickém kraji |
707,4 mil. Kč |
373 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: Obec Rohovládova Bělá, MěÚ Lanškroun, Obec Brněnec, Obec Sloupnice, Arcibiskupství olomoucké.