Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. Ve Středočeském kraji pomoc fondů EU směřovala do devětašedesáti projektů za více než dvě miliardy korun.
Nejvíce pomoci dostalo zdravotnictví
Celkem 1,8 miliardy korun směřovalo na projekty jedenácti středočeských nemocnic. Co do finančního objemu je největším příjemcem Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, zvaná též Klaudiánova nemocnice, která na své tři projekty získala dotaci téměř 324 milionů korun.
„Bez finančních prostředků z REACT-EU by byla modernizace uskutečňována postupně v horizontu dlouhých let. Především výměnu lůžek, kterou pacienti vnímají velmi pozitivně, by nemocnice bez tohoto projektu nemohla realizovat,“ říká Helena Kocmanová, zástupkyně ředitele pro provoz.
Nová lůžka a moderní přístroje
Projekt umožnil nemocnici loni v únoru pořídit více než dvě stovky nových postelí s antidekubitními matracemi. Pro pacienty znamená výměna nejenom pohodlnější pocit na lůžku, ale i menší riziko proleženin.
„Největším přínosem ze všech projektů je vybudování takzvané dospávací jednotky, která zásadním způsobem ovlivnila bezprostřední pooperační péči,“ vyzdvihuje provozní šéfka Helena Kocmanová. Jednotka přímo navazuje na centrální operační sály. Její monitorovací systém umožňuje nepřetržitě sledovat až u deseti pacientů současně životní funkce, jako jsou krevní tlak, tělesná teplota, saturace kyslíku nebo tepová frekvence. Významně tak přispívá k minimalizaci vzniku pooperačních komplikací.
foto: Areál oblastní nemocnice Mladá Boleslav
Mezi významné technologické novinky patří i pojízdné C-rameno, které slouží například k implantacím kardiostimulátorů nebo zavádění cévních vstupů. Kvalitnější přístroj pracuje s nižšími dávkami záření, což znamená větší bezpečí pro pacienty i personál.
Významnou posilou mezi přístroji je i ultrasonograf, který do té doby mělo gastroenterologické oddělení pouze zapůjčený. V roce 2022 zde přitom lékaři provedli téměř pět tisíc endoskopií.
Podpora míří i do sociálních služeb
Stranou pomoci z REACT-EU nejsou ani sociální služby. Příkladem úspěšného žadatele o podporu je Charita Starý Knín, která poskytuje sociální služby na Sedlčansku, Neveklovsku, Voticku a na Kladensku. Na tři projekty získala přes pětadevadesát milionů korun.
Díky tomu se mohla pustit do rekonstrukce nevyužívaných objektů v Maršovicích a Bratronicích a objednat devatenáct automobilů pro zajištění základních činností. „Bez pomoci z REACT-EU bychom projekty prostě nerealizovali,“ přiznává Lukáš Tomko ze společnosti Consilium Bonum, která pro Charitu projekty zajišťuje.
Po přestavbě budou obě budovy sloužit jako zázemí pro zaměstnance poskytující služby osobní asistence, pečovatelskou službu a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. I když rekonstrukci v Maršovicích komplikuje, že jde o památkově chráněnou barokní budovu bývalé fary, shnilé trámy nebo nečekané památkové objevy, mají být projekty dokončeny ještě před Novým rokem.
„Klienti našich služeb snad pocítí pozitivní změnu,“ těší se Lukáš Tomko a dodává: „Budou za nimi jezdit spokojené pečovatelky v nových autech, dojedou i do nejzapadlejší vesničky za jakéhokoli počasí, a budou dobře naladěné, protože budou vyjíždět z dobrého zázemí.“
I samotným klientům budou přitom sloužit nové prostory v Bratronicích a Maršovicích a také dva z nových automobilů kategorie M, které v konfiguraci 6+1 budou sloužit i pro jejich přepravu.
foto: Poradenská kancelář Consilium Bonum
REACT-EU ve Středočeském kraji podpořil:
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
MODERNIZACE TECHNIKY PRO ZÁCHRANKU
DOTACE 78,5 MIL. KČ
Díky REACT-EU vyjelo ve Středočeském kraji do provozu deset nových sanitek. Všechny vozy mají ve výbavě nejmodernější přístroje na připojení na umělou plicní ventilaci, defibrilátory, odsávačky a injekční dávkovače. Zároveň jsou vybavené IT technologií pro mobilní zadávání zdravotnické dokumentace.
foto: B&P Research s.r.o.
AUTOMOBIL PRO DOMOV SENIORŮ
DOTACE 1 MIL. KČ
Domov seniorů Mšeno získal dotaci na automobil s elektromotorem pro bezpečnou a spolehlivou dopravu za klienty v rámci poskytování terénní pečovatelské služby.
foto: LKA s.r.o.
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky, jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Středočeský kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 17 kusů hasičské techniky: 5 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu a intravilánu obce vybavených vysokotlakým řezacím a hasicím zařízením, 8 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce, 3 automobilové žebříky a jednu automobilovou plošinu, v předpokládané částce dotace okolo 178 mil. Kč.
Co je REACT-EU a IROP
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.