Zamysleli jste se někdy nad tím, jak byste mohli zlepšit život ve svém okolí? Možná byste byli překvapeni, jak snadno můžete najít organizaci, která se o to snaží — místní akční skupinu, známou také jako MAS nebo MASku. Jsou to nezávislá místní společenství, která sdružují občany, veřejnou správu, soukromé podnikatelské subjekty a neziskové organizace s cílem zlepšit kvalitu života a životního prostřední ve venkovských oblastech. MASky usilují o realizaci projektů, které se zaměřují na zlepšení kvality života, podporují například dopravu, IZS, veřejná prostranství, sociální služby, podnikání, turistiku, vzdělávání, kulturní akce nebo ochranu životního prostředí.
Podpora z IROP napomáhá rozvoji venkova
Komunitně vedený místní rozvoj (CLLD) je integrovaný nástroj, který reflektuje rozvojové potřeby zejména venkovských oblastí. Klíčovou roli zde hrají místní akční skupiny, které díky své znalosti potřeb území a s využitím metody LEADER přispívají k efektivnímu rozvoji regionů. Za pomoci financí z evropských fondů a státních dotací, MASky podporují udržitelný rozvoj regionů.
Integrovaný regionální operační program (IROP) je jedním z těch, který poskytuje podporu vybraným projektům, jejichž potřebnost MASky identifikují na svém území.
V Kraji Vysočina podpořil v letech 2014—2020 více než 260 projektů komunitně vedeného místního rozvoje částkou téměř 667 milionů korun z fondů EU včetně podpory na zajištění fungování MAS. V letech 2021—2027 pak poskytne IROP na budoucí projekty rozvoje venkova v Kraji Vysočina až 488 milionů korun.
Polyfunkční komunitní centrum v Humpolci
Z původní přístavby městského kina v Humpolci se vybudovalo zbrusu nové Polyfunkční komunitní centrum. Město využilo výzvy MAS Společnost pro rozvoj Humpolecka a projekt byl následně podpořen z IROP částkou 6,7 milionu korun. Centrum nabízí sociální poradenství, kam mohou zájemci přijít prodiskutovat a řešit své problémy.
„Centrum je pro širokou veřejnost. V budově se nachází prostory, kde se setkávají lidé různých věkových kategorií a zájmů. Součástí prostor je multifunkční sál kde se konají kulturní akce, ale také veřejná zasedání zastupitelstva města a podobně,“ sdělil starosta města Petr Machek.
Občané Humpolecka mají nyní k dispozici důstojné zázemí, které poskytuje sociální, kulturní a volnočasové aktivity všeho druhu. Na své si přijdou příznivci ochotnického divadla, pěvecké soubory či klubové spolky jako například filatelisté, senioři, či svaz tělesně postižených.
„Podle návštěvníků víme, že centrum navštěvují rádi, a to jak vzhledem k jeho dobré dostupnosti, tak i novým prostorám, kde se cítí komfortně. Velkou radost máme z toho, že se podařila zrekonstruovat budova v centru města a také z toho, že se zde mohou konat akce, které upoutají kolemjdoucí a že prostor žije,“ doplnil Petr Machek.
Přístavba Komunitního centra v Humpolci
Inteligentní dopravní systém ve Žďáru nad Sázavou
IROP pomohl se zavedením komplexního systému dopravní telematiky pro veřejnou dopravu ve městě Žďár nad Sázavou. Prostřednictvím výzvy MAS Havlíčkův kraj získalo město 9,7 milionu korun z fondů EU na vylepšení klíčových křižovatek a přechodů pro chodce. Cílem bylo nejen zlepšení plynulosti dopravy a preferování městské hromadné dopravy, ale také zlepšení životního prostředí a komfortu obyvatel.
„Kromě samotného zavedení inteligentního dopravního systému byly modernizovány křižovatky a přechody pro chodce, například instalací akustických signalizací pro hendikepované osoby,“ sdělil za Městský úřad Žďáru nad Sázavou dotační a projektový manažer Roman Přecechtěl.
Důvodem stále klesajícího počtu využívání hromadné dopravy bylo zejména nedodržování jízdního řádu ve špičkách. Realizace tak zahrnovala napojení systému na městský informační systém, který monitoruje pohyb autobusů a umožňuje optimalizaci dopravního toku v reálném čase.
„Našim hlavním cílem je zklidnit dopravu ve městě a rozšířit možnosti bezemisní přepravy. Od jara jsme zavedli systém bikesharingu a zároveň se snažíme přizpůsobovat infrastrukturu tak, aby byla více přátelská pro cyklisty,“ doplnil Roman Přecechtěl.
Dopravní telematika ve Žďáru n. Sázavou - řadič
Krajská síť MAS kraje Vysočina se představuje
Území MASek z Vysočiny přesahuje i do Jihomoravského a Jihočeského kraje a východních Čech. Je nás šestnáct a pracuje u nás přes osmdesát lidí, kteří si navzájem pomáhají a při společných setkáních se i dobře baví.
MAS v každém programovém období rozdělí přes 1,2 miliardy Kč. Zlaté jádro zaměstnanců v LEADERu funguje už přes 15 let. Názvy našich MAS odkazují na územní působnost na Vysočině. Ať se jedná o obce (Jemnicko, Telčsko, Humpolecko, Třešťsko, Loucko), řeky (Rokytná, Oslavka), slavné osobnosti regionu (Havlíčkův kraj), krajinné oblasti (Podhorácko, Zubří země, Českomoravské pomezí, Podhůří Železných hor) či tematické názvy MAS (Královská stezka, MAS MOST Vysočiny, MAS Šipka, Via Rustica). Nespolupracujeme jen na svých strategiích a rozvíjení vlastních regionů, ale také jsme zapojeni do rozvoje kraje jako celku. Dobře to symbolizuje práce na značce Vysočina — regionální produkt, kterou MASky pomáhaly založit a stále v ní mají své zastoupení.
Další projekty podpořené z IROP v Kraji Vysočina
Obnova středověké studny a rozšíření expozice v želivském klášteře
Dotace EU: 650 tis. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Společnost pro rozvoj Humpolecka
Zrestaurováním studny v Rajské zahradě Kláštera Želiv se otevřela dosud nepřístupná místa expozice. Součástí projektu bylo také vytvoření digitálních 3D modelů vybraných budov.
Nové učebny na ZŠ Domamil
Dotace EU: 10 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Rokytná
Přístavbou základní školy v Domamile získali žáci dvě nové učebny pro výuku přírodních věd a nové vybavení počítačové učebny.
Výuková minimlékárna na školním statku
Dotace EU: 1,3 mil. Kč
Podpořeno prostřednictvím MAS Společnost pro rozvoj Humpolecka
Díky nově zřízené minimlékárně a pořízení technologického vybavení učebny žáci zemědělské akademie v Humpolci lépe pochopí procesy zemědělské produkce a jejího zpracování.
Přínosy projektů CLLD IROP v regionu:
- 6 km nově a zbudovaných cyklostezek
- 8 zrevitalizovaných památek
- 41 podpořených zázemí pro sociální služby
- 4 zodolněné zbrojnice pro dobrovolné hasiče
- 75 podpořených vzdělávacích zařízení (školy, školky, volnočasové organizace)
Rozdělení podpory z IROP
IROP celkem v ČR |
157,6 mld. Kč |
12 591 projektů |
IROP v Kraji Vysočina |
10,2 mld. Kč |
728 projektů |
CLLD IROP v Kraji Vysočina |
666,7 mil. Kč |
263 projektů |
Zkratky komunitně vedeného místního rozvoje
- MAS - místní akční skupina - společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy
- KS MAS - krajská síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v kraji
- NS MAS - Národní síť místních akčních skupin - společenství sdružující místní akční skupiny v České republice
- CLLD - komunitně vedený místní rozvoj - integrovaný nástroj, jehož smyslem je koordinace podpory z různých zdrojů
Zjistěte více o místních akčních skupinách a najděte tu svoji ve vašem regionu na webu www.nsmascr.cz.
Přečtěte si o projektech rozvoje venkova z IROP v dalších krajích.
Poznámka: Data k 1. 10. 2024. Jedná se o projekty podpořené z IROP 2014–2020.
Zdroj fotografií: Město Humpolec, Město Žďár nad Sázavou, Kanonie premonstrátů v Želivě, Obec Domamil, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR