Výroční konference IROP představila dosažené výsledky a ukázala výhled do nového období.
6.12.2022
Integrovaný regionální operační program (IROP) pořádal výroční konferenci 24. 11. 2022 ve Velkém Poříčí. Cílem bylo představit dosažené výsledky v programovém období 2014-2020 se zaměřením na snížení dopadů pandemie covid-19. Současně setkání ukázalo i výhled do let budoucích v novém programovém období 2021-2027.
Tato každoroční akce byla pod taktovkou IROP v čele s ředitelem Řídicího orgánu IROP Rostislavem Mazalem, který v úvodu představil nové programové období 2021 – 2027. „V tomto případě se jedná o evoluci a ne revoluci. O to rychleji můžeme přejít z IROP 2014 – 2020 do nového programového období 2021-2027. Co se osvědčilo, posilujeme, co se neosvědčilo, opouštíme,“ uvedl ředitel Mazal. Slova ředitele ve svém projevu pak podpořila Andrea Hlavatá, zástupkyně Evropské komise pro Českou a Slovenskou republiku.
V průběhu konference se účastníci vrátili do let minulých, konkrétně do temnějšího období pandemie covid-19. Byly prezentovány projekty z REACT-EU pod záštitou Ministerstva pro místní rozvoj. Zásadní pomoc z EU mířila do integrovaného záchranného systému (IZS), zdravotnictví a sociální oblasti. „Podpora z Evropské unie je obrovský přínos pro integrovaný záchranný systém. Díky finančním prostředkům se můžeme posouvat dopředu a implementovat nové technologie, které nám umožňují efektivně naplňovat naše poslání, pomáhat lidem při mimořádných událostech,“ řekl na konferenci náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky pro IZS a operační řízení brig. gen. Petr Ošlejšek.
Projekty IZS podpořené z REACT-EU se zaměřily především na pořízení vybavení a zázemí pro činnost základních složek IZS potřebného pro pomoc občanům v krizi v době pandemie. „Naše činnost je široká, plnili jsme specifické úkoly, pracovali jsme v uzavřených oblastech, prováděli jsme odběry a rozváželi očkovací látky,“ dodal brig. gen. Petr Ošlejšek. V oblasti zdravotnictví směřovala podpora na rozvoj laboratoří ve všeobecných nemocnicích. Byla podpořena přístrojová vybavení, technologie pro pacienty s respiračním onemocněním a nové urgentní příjmy 1. a 2. typu. V sociální oblasti se podpora zaměřila zejména na tvorbu zázemí pro ambulantní, terénní a komunitní pobytové sociálních služby. Výzvy na projekty REACT-EU byly připraveny ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Ministerstvem vnitra.
V odpolední části se účastníci přesunuli do nedalekého vzdělávacího a výcvikového střediska – Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí, jehož součástí je i lezecký polygon, který byl financován z Evropské unie prostřednictvím IROP. Stavba využívá zvláštní konstrukční betonové prvky a je ojedinělá nejen v České republice, ale i v Evropě. „Měli jsme možnost navštívit vzdělávací zařízení poblíž města Grenoble ve Francii a to bylo obrovské prozření. Je tam nádherná budova zasazená do hor a tam jsme získali první inspiraci pro trenažer, který je cíleně postaven pro práci ve výšce. Odporuje to našim zvykům, kdy se pro tyto účely předělávají staré tovární haly,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje plk. David Pouč.
Prostor slouží pro výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů, ale také policistů a záchranářů, kteří se zde mohou připravovat na ty nejnáročnější typy zásahů ve výšce a nad volnou hloubkou. V říjnu 2019 proměnil lezecký polygon nominaci a získal od odborné poroty titul Stavba roku 2019. Výrazná červeno-šedá stavba ve Velkém Poříčí zaujala také veřejnost, když ve veřejném hlasování zvítězila s převahou více než 45 tisíc hlasů. „Je to pro nás obrovské zadostiučinění, že tato stavba je zajímavá nejenom z technického využití a výcvikového potenciálu, ale že i architektonicky se nám podařilo postavit něco, co zapadá do kontextu staveb v okolí a nenarušujeme ráz krajiny, “ dodal plk. David Pouč.
Zástupci IROP si váží všech pořádaných akcí, kde je možné představit výsledky projektů. Ocenění Stavba roku 2019 je odměnou pro všechny, kteří se na projektu podíleli, od poskytovatele dotace, přes zhotovitele až po samotné příjemce dotace a hasiče – lezce, kteří vnesli do projektu své vlastní nápady.