Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Královéhradeckém kraji pomoc Evropské unie směřovala do jednapadesáti projektů za bezmála 1,6 miliardy korun.
Víc než polovina pomoci míří do krajské nemocnice
Největší část podpory REACT-EU míří do Fakultní nemocnice Hradec Králové (FNHK). Na tři projekty získala dotaci téměř 646 milionů korun, které představují 40 % všech prostředků určených pro Královéhradecko.
Bezmála půl miliardy korun je určených na modernizaci a obnovu přístrojů v rámci oborů navazujících na urgentní příjem nemocnice. Dalších sto pět milionů je určeno na techniku určenou pro péči o onkologicky nemocné pacienty a dvaačtyřicet milionů umožní modernizovat laboratoře fakultní nemocnice.
„Nových rozvojových přístrojů je jen několik. Převažuje obměna morálně a fyzicky zastaralé techniky za nové moderní přístroje, které ale často přinášejí významné možnosti v inovaci stávajících postupů a zkvalitnění nebo zrychlení diagnostiky,“ říká Jakub Sochor, specialista public relations a marketingu nemocnice. Jako příklad uvádí modernizaci angiografické linky radiologické kliniky, která výrazně snižuje dávky záření pro vyšetřované pacienty.
foto: Fakultní nemocnice Hradec Králové
Neurochirurgie získá vybavení světové úrovně
Díky REACT-EU bylo možné pořídit i nejmodernější technologie, které jsou i ve světě zatím k dispozici jen řídce.
Například Neurochirurgická klinika FNHK pořizuje pro další zkvalitnění operací mozku moderní operační mikroskop a 3D exoskop, který doplňuje peroperační zobrazování o digitalizaci obrazu s možností speciálního exoskopického mikronáhledu. Dále jsou pro operaci páteře pořizovány počítačová navigace s robotickým 3D peroperačním rentgenovým přístrojem, které spolu tvoří absolutní technologickou špičku pro dané operace. Za přispění z prostředků REACT-EU dorazí i nový peroperační ultrazvuk, který najde denně využití především při operacích nádoru mozku.
„Kombinace zakoupených přístrojů je i v Evropě poměrně unikátní a díky nim je možné na naší klinice rozšířit spektrum především miniinvazivních operací, které jistě budou předmětem výuky lékařů i z jiných zemí,“ uvádí mluvčí nemocnice.
Posílení akceschopnosti policie
Celkem přes jednadvacet milionů korun získalo Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje na zodolnění objektů deseti místních obvodních oddělení. „Finanční podpora z REACT-EU umožnila posílit akceschopnost velkého množství objektů během krátkého časového úseku jednoho roku, což by jinak rozpočet neumožnil,“ vyzdvihuje Magdaléna Vlčková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.
Společné pro všechny projekty je pořízení záložního zdroje energie pro místní oddělení pro případy přerušení dodávky elektřiny, ke kterým dochází poměrně často, a to nejenom z plánovaných důvodů. „Jedním z nejčastějších důvodů mimořádného přerušení dodávek elektrické energie jsou klimatické jevy,“ upřesňuje vedoucí oddělení tisku a prevence s tím, že příčinou bývají pády stromů vlivem větrných smrští a bouřek a v zimním období i sněhové kalamity a námrazy. Zodolnění uvedených objektů díky finanční podpoře z REACT-EU umožní neustálou připravenost policejních složek bez prodlevy spojené s nasazením mobilního záložního zdroje.
foto: Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje
K posílení odolnosti byla vybrána místa, ve kterých k výpadkům docházelo nejčastěji, případně měly delší trvání ‒ obvodní oddělení v České Skalici, Červeném Kostelci, Dobrušce, Hronově, Kopidlně, Peci pod Sněžkou, Sobotce, Žacléři, obvodní oddělení v Hradci Králové a územní odbor Jičín.
foto: Náhradní zdroje energie v Hradci Králové
REACT-EU v Královéhradeckém kraji podpořil:
- 51 projektů za téměř 1,6 miliardy Kč z EU
- 4 nemocnice s 57 pracovišti
- 225 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
- laboratorní kapacity ve 3 nemocnicích a krajské hygienické stanici
- 24 sanitních vozidel
- 10 zmodernizovaných objektů sloužících policejním složkám
- 56 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
- 52 zázemí pro sociální služby
Další projekty REACT-EU v regionu
VYBAVENÍ KRAJSKÉ ZÁCHRANKY
DOTACE 80,7 MIL. KČ
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje díky REACT-EU získá přes dvě desítky nových sanitních vozidel, zdravotnické přístroje (defibrilátory, ventilátory) a další techniku, kterou zmodernizuje své vzdělávací a výcvikové středisko.
Zdroj: Centrum investic, rozvoje a inovací
NÍZKOEMISNÍ AUTOMOBILY PRO CHARITU NÁCHOD
DOTACE 1,7 MIL. KČ
Oblastní charita Náchod v rámci projektu pořídila čtyři osobní nízkoemisní vozidla k zajištění terénní pečovatelské služby. Díky tomu bude moci být služba nabídnuta novým zájemcům a její poskytování bude časově efektivnější.
Zdroj: Oblastní charita Náchod
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Královéhradecký kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 11 kusů hasičské techniky: 10 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce a automobilový žebřík, v předpokládané částce dotace okolo 91 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.