Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Pardubickém kraji pomoc Evropské unie směřovala do dvaačtyřiceti projektů za 1,4 miliardy korun.
Téměř tři čtvrtiny pomoci míří do krajských nemocnic
Největší část podpory míří do akciové společnosti kraje Nemocnice Pardubického kraje (NPK). Na devět projektů získala dotaci ve výši více než jedné miliardy korun, což představuje přes tři čtvrtiny všech prostředků určených pro Pardubicko.
Půl miliardy korun je určených na výstavbu pavilonu centrálního urgentního příjmu Pardubické nemocnice, dalších 150 milionů pomohlo vybudovat centrální příjem v Orlickoústecké nemocnici. Pardubická nemocnice průběžně čerpá i další dotace: 105 milionů na vybavení pro onkologické pacienty a 42 milionů na laboratorní vybavení. Další finanční prostředky putují do nemocnic v rámci NPK – Svitavská, Litomyšlská a Chrudimská nemocnice – a určeny jsou na obnovu zdravotnické techniky a laboratorního vybavení.
„Bez dotací by se uskutečnily pouze nezbytně nutné investice. Díky podpoře můžeme pořídit nejmodernější technologie,“ říká Vladimír Klejzar, projektový manažer NPK.
foto: Centrální příjem Orlickoústecké nemocnice
Moderní pojetí akutní péče: jedno kontaktní místo pro pacienty
Z pohledu pacientů je nejzajímavějším projektem vznik centrálních urgentních příjmů. „Pacient, který do nemocnice přichází s akutním problémem, už nebude muset sám odhadovat, na které oddělení se má obrátit. Skončí i zdlouhavé cesty mezi čekárnami a ambulancemi,“ vysvětluje manažer.
Centrální urgentní příjem v Pardubicích je určený pro spádovou oblast zhruba 260 tisíc obyvatel pro základní a specializovanou péči a až dvakrát tolik lidí pro vysoce specializovanou péči. Nový pavilon budí majestátní dojem i díky své velikosti ‒ tvoří ho sedm nadzemních a jedno podzemní podlaží.
Také v Orlickoústecké nemocnici je urgentní příjem novou vstupní branou k akutní péči. Budova má čtyři podlaží, v suterénu je technické zázemí, přízemí patří urgentnímu příjmu a v dalších dvou patrech jsou jednotky ARO a JIP propojené spojovací chodbou s budovou, ve které jsou i operační sály. Ve spádové oblasti zdejší nemocnice žije na dvě stě tisíc obyvatel.
Výstavba pavilonů urgentního příjmu představuje jedny z největších investičních akcí v historii Pardubického kraje. Pavilon v Ústí nad Orlicí už je v provozu, pardubický začne fungovat do konce roku 2023 ve zkušebním provozu.
Nové základny pro záchranku
REACT-EU je i za vznikem tří nových výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje ‒ ve Vysokém Mýtě, v Seči a v Moravské Třebové.
Finančně si vyžádaly mnohem menší dotace ‒ zhruba dvaadvacet, šestnáct a sedm milionů korun. „Bez možnosti čerpání by kraj musel hledat prostředky, aby vyřešil dlouhé dojezdové vzdálenosti a zajistil odpovídající pracovní podmínky pro posádky,“ potvrzuje význam pomoci Pavel Jakubec z oddělení projektového řízení Krajského úřadu Pardubického kraje. Nové základny tak zkrátily příjezd lékaře pod předepsaných dvacet minut.
foto: Výjezdová základna ZZS v Moravské Třebové
Výše investice se v jednotlivých místech liší podle počtu posádek a potřebných garážových stání, vybavení v základnách je ale stejné. Nové prostory nabízejí lepší zázemí pro posádky i větší prostory pro skladování, zlepšily se hygienické podmínky i možnosti údržby aut. To je zásadní pro zajištění plynulého, funkčního a bezpečného provozu záchranek, zejména při dekontaminaci sanitek, přístrojů i zdravotnického personálu, což je nezbytné po převozech infekčních osob.
Všechny projekty uspoří energii
I když projekty vznikly před současnou energetickou krizí, počítají i s úsporami energií. Pro krajské nemocnice to bylo jedno z hlavních kritérií, budovy základen záchranky jsou mimořádně úsporné, ta v Moravské Třebové dokonce s téměř nulovou spotřebou energie.
REACT-EU v Pardubickém kraji podpořil:
42 projektů za 1,4 miliardy Kč z EU
5 nemocnic se 43 pracovišti
laboratorní kapacity ve 3 nemocnicích a krajské hygienické stanici
11 sanitních vozidel
3 nové výjezdové základny zdravotnické záchranné služby
2 zmodernizované objekty policejních složek
11 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
56 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
ČISTĚ ELEKTRICKÁ VOZIDLA PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY
DOTACE 9,5 MIL. KČ
Sociální služby města Pardubice díky REACT-EU získaly čtrnáct nových ekologicky šetrných elektrovozidel, která využívají terénní a ambulantní služby organizace. Konkrétně 12 vozidel využívají pro poskytování péče pracoviště pečovatelské služby a dvě vozidla slouží potřebám klientů Denního stacionáře Slunečnice.
foto: Sociální služby města Pardubice
SANITNÍ VOZIDLA PRO ZÁCHRANNOU SLUŽBU
DOTACE 36 MIL. KČ
Podpora umožnila Zdravotnické záchranné službě Pardubického kraje pořídit celkem jedenáct nových sanitních vozidel, a to 8 vozidel pro rychlou zdravotnickou pomoc (RZP) – čtyři sanitní vozy typu B, čtyři typu C a tři vozidla pro zajištění rychlé lékařské pomoci v setkávacím systému rendez-vous (RV).
foto: Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Pardubický kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 10 kusů hasičské techniky: šest hasičských stříkaček pro provoz v intravilánu a extravilánu obce, dvě hasičské stříkačky pro provoz v extravilánu obce, automobilový žebřík a automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace přibližně 91,6 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territorie of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.