Jedná se o zvláštní finanční prostředky Evropské unie na boj s pandemickými krizemi a jejich následky.
Koronavirová pandemie, která před třemi lety zasáhla svět, nám připomenula, že je nutné se poučit a připravit. Evropská komise už v prosinci 2020 přijala nařízení, díky kterému vznikl program pomoci při oživení pro soudržnost Evropy, označovaný anglickou zkratkou REACT-EU.
Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity členských států pro zotavení z krize a přispívají k zelenému a odolnému oživení ekonomiky. Díky penězům z REACT-EU tak bude Česká republika připravenější čelit novým hrozbám. Z celkem vyčleněných třinácti set miliard korun připadá na Česko třicet miliard. V Ústeckém kraji pomoc Evropské unie směřovala do jednašedesáti projektů za více než dvě miliardy korun z fondů EU.
Největší pomoc míří do nemocnic kraje
REACT-EU podpořil i projekty Krajské zdravotní a. s., které představují 76 % z celkových prostředků určených pro Ústecko.
Díky tomu vzniká například nový pavilon na Severní Terase v areálu Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem či výstavba nového pavilonu urgentního příjmu (emergency) včetně operačních sálů a jednotky intenzivní péče a dále i nový pavilon s urgentním příjmem v Nemocnici Chomutov. Většina objektů by měla stát do konce roku 2023.
foto: Vizualizace nového pavilonu s urgentním příjmem, Nemocnice Chomutov
„Investice takového rozsahu by bez evropských peněz byla nemožná,“ potvrzuje Petr Malý, generální ředitel Krajské zdravotní. Prostředky z REACT-EU podle něho umožní připravit se na případné další mimořádné situace, přičemž cílem provozovatele krajských nemocnic je poskytovat pacientům nejkvalitnější zdravotní péči odpovídající nejmodernějším trendům 21. století.
Součástí projektů je i pořízení přístrojového vybavení a laboratorního zařízení pro krajské nemocnice, včetně obnovy a doplnění vybavení Komplexního onkologického centra v ústecké nemocnici. V Chomutově už loni v srpnu uvedli do provozu přístroj PET pro pozitronovou emisní tomografii, který je po Ústí nad Labem druhým v kraji a umožní onkologickým pacientům zkrátit čekání na vyšetření.
Evropský program bojuje i s alzheimerem
Jedním z projektů je i výstavba tří komunitních domů v Krabčicích na Litoměřicku. S podporou přes 96 milionů korun zde Diakonie Českobratrské církve evangelické staví jednadvacet bytových jednotek. Domov v nich najdou lidé s chronickým duševním onemocněním, nejčastěji s Alzheimerovou chorobou.
Středisko v Krabčicích funguje už od roku 1998. „Komunitní bydlení v malých skupinách je model péče, který maximálně využívá přirozeného prostředí k podpoře samostatnosti uživatelů služby,“ vysvětluje ředitel a předseda správní rady Aleš Gabrysz. Život v komunitě podle něho umožňuje snižovat farmakoterapii, zatímco naopak bez adekvátní podpory se projevy Alzheimerovy nemoci prohlubují.
foto: Průběh stavby Nemocnice Chomutov
Diakonie je spoluzakladatelem České alzheimerovské společnosti. Specializovanou péči tady poskytují od počátku, kdy se nemoc ještě označovala jako stařecká demence. „Všímali jsme si odlišných projevů chování našich klientů a vytvořili jsme první oddělení s jiným přístupem,“ vzpomíná ředitel. Právě to, že lidé zde žijí v malých skupinách, také zmiňuje jako důvod, proč se tady koronavirová nákaza nešířila tak rychle jako ve velkých domovech.
foto: Vizualizace komunitních domů v Krabčicích
REACT-EU je podle Aleše Gabrysze zásadním zdrojem financí. „Bez něho bychom naše plány nemohli vůbec uskutečnit,“ říká.
Neziskovka se přitom sama snaží o co nejúspornější provoz: před pár lety modernizovali kotelnu s instalací solárního ohřevu a vyměnili v celém domově tradiční osvětlení za LED ‒ úspory už z poloviny zaplatily rekonstrukci kotelny a zcela výměnu světel.
REACT-EU v Ústeckém kraji:
- 61 projektů za více než 2 miliardy Kč z fondů EU
- 8 nemocnic se 71 pracovišti
- 14 nově vytvořených lůžek pro pacienty s covid-19 nebo zdravotně ohrožené pacienty
- laboratorní kapacity ve 4 nemocnicích a krajské hygienické stanici
- 10 sanitních vozidel
- 2 nové výjezdové základny zdravotnické záchranné služby a 1 nová požární stanice
- 10 setů nové techniky a věcných prostředků IZS
- 69 zázemí pro sociální služby
Poznámka: Jedná se i o projekty, které jsou v současné době ještě v realizaci. Data k 1. 1. 2023.
Další projekty REACT-EU v regionu
AUTA PRO CHARITU
DOTACE 5 MIL. KČ
Díky REACT-EU získala Charita Litoměřice 7 elektroautomobilů, které rozšíří vozový park a umožní efektivní poskytování terénní pečovatelské služby pro osoby se zdravotním postižením a sociálně vyloučené osoby.
foto: Charita Litoměřice - Dominik Faustus
SANITKY PRO ZÁCHRANKU
DOTACE 32 MIL. KČ
V Ústeckém kraji vyjelo do provozu deset nových sanitek typu B. Sanitky mají moderní elektro-hydroulická nosítka s vyšší nosností, což zjednodušuje nakládání pacientů, a jsou vybavené IT technologií pro mobilní zadávání zdravotnické dokumentace. Díky tomu jsou ústečtí záchranáři lépe připraveni na pandemie, jako byl covid-19, nebo jiné mimořádné události a krizové situace.
foto: Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje
SPECIALIZOVANÁ HASIČSKÁ TECHNIKA
DOTACE 752 MIL. KČ A 850 MIL. KČ
Dva projekty ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky jsou zaměřeny na pořízení specializované hasičské techniky, která bude rozdělena do jednotlivých krajů. Ústecký kraj tak bude moci díky těmto projektům využívat 11 kusů hasičské techniky: 6 hasičských stříkaček pro provoz v extravilánu obce, 4 automobilové žebříky a jednu automobilovou plošinu v předpokládané částce dotace za více než 118 mil. Kč.
Co je REACT-EU
Jde o zkratku pro program pomoci při oživení pro soudržnost a území Evropy (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Program podporuje investiční projekty, které posilují kapacity pro zotavení z krize. IROP byl v Česku vybrán k rozdělení prostředků REACT-EU.