Obecné informace
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlašuje 27. října 2015 11. výzvu k podávání žádostí o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu, specifického cíle 2.2 - Vznik nových a rozvoj existujících podnikatelských aktivit v oblasti sociálního podnikání. Cílem je podpora projektů zaměřených na výstavbu, rekonstrukci a vybavení sociálních podniků.
Řídicí orgán IROP upozorňuje všechny žadatele na dokument
Mapa sociálně vyloučených lokalit, který může sloužit jako návod pro výběr, do které z výzev na sociální podnikání (11. výzva Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality nebo 12. výzva Sociální podnikání) žadatel podá žádost o dotaci.
Oprávněnými žadateli v této výzvě jsou osoby samostatně výdělečně činné podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění; Obchodní korporace vymezené zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost, evropská společnost, evropské hospodářské zájmové sdružení, družstva (družstvo, sociální družstvo, evropská družstevní společnost), nestátní neziskové organizace, církve, církevní organizace.
Alokace této výzvy z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) činí 133 000 000 Kč, podíl státního rozpočtu je 0 Kč.
Aktuality
11. 12. 2020 Řídicí orgán IROP oznamuje, že dnes byly vydány revize Specifických pravidel u Specifického cíle 2.2 Sociální podnikání,
a to spolu s revizemi Specifických pravidel u SC 4.1 CLLD.
Jedná se o následující výzvy:
Individuální výzvy
- Výzva č. 11 - Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality
- Výzva č. 12 - Sociální podnikání
- Výzva č. 43 - Sociální podnikání II.
- Výzva č. 44 - Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality II.
- Výzva č. 90 - Sociální podnikání pro KPSVL
Integrované výzvy
- Výzva č. 63 - Sociální podnikání - Integrované projekty ITI
- Výzva č. 64 - Sociální podnikání - Integrované projekty IPRÚ
- Výzva č. 65 - Sociální podnikání - Integrované projekty CLLD
Hlavním předmětem revizí Specifických pravidel pro žadatele a příjemce určených pro sociální podnikání je úprava výkladu
Splnění ekonomického principu u SC 2.2 a SC 4.1 - Sociální podnik má minimálně 30 % příjmů zajištěno z vlastní produkce, tj. z prodeje zboží nebo služeb. Limit 30 % bude počítán podle částek z výsledovky jako podíl součtu tržeb z prodeje výrobků a služeb a tržeb za prodej zboží a součtu všech výnosů.
10. 4. 2017 ŘO IROP oznamuje, že dne 10. 4. 2017 vydal aktualizaci Specifických pravidel a jejich příloh ve verzi 1.4 u 11. výzvy „Sociální podnikání pro pro sociálně vyloučené lokality“ a 12. výzvy „Sociální podnikání“.
Předmětem aktualizace je odstranění povinnosti dokladování ceny obvyklé u výdajů, doplnění dokladování v době udržitelnosti a úprava vazební matice v souladu s textem ve Specifických pravidlech.
4. 11. 2016 ŘO IROP oznamuje, že dne 4. 11. 2016 byla navýšena alokace 11. výzvy IROP „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality“.
Původní alokace z EFRR byla navýšena o 1 000 000 Kč na 133 000 000 Kč. Vzhledem k navýšení alokace výzvy bude moci ŘO IROP přistoupit ke schvalování projektů v oblasti sociálního podnikání v této výzvě. V souvislosti s tímto krokem
došlo ke změně textu výzvy č. 11.
26. 2. 2016 ŘO IROP oznamuje, že od 26. 2. 2016 byl aktualizován text výzvy a Specifická pravidla pro žadatele a příjemce a jejich přílohy k výzvě č. 11 „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality“.
Hlavní změnou je prodloužení termínu ukončení příjmu žádostí z 29. 2. 2016 na 7. 3. 2016 do 14 hodin. Důvodem prodloužení výzvy jsou technické problémy s finalizováním žádostí v posledním týdnu předkládání žádostí o podporu.
19. 2. 2016 ŘO IROP oznamuje, že od 19. 2. 2016 byla aktualizována Specifická pravidla pro žadatele a příjemce a jejich přílohy k výzvě č. 11 „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality“.
Důvodem aktualizace specifických pravidel a jejich příloh je doplnění kapitoly 2.7 způsobilé výdaje o možnost nákupu použitého dlouhodobého hmotného majetku, dokladování prostřednictvím znaleckého posudku, zpřesnění pravidel v podpoře de minimis, úpravy monitorování v reakci na dotazy z řad žadatelů a příjemců a úprava vzoru Podmínek v Příloze č.2.
19. 1. 2016 ŘO IROP oznamuje, že od 19. 1. 2016 byla aktualizována Specifická pravidla pro žadatele a příjemce a jejich přílohy k výzvě č. 11 „Sociální podnikání pro sociálně vyloučené lokality“.
Důvodem aktualizace specifických pravidel a jejich příloh je zpřesnění pravidel v reakci na semináře IROP a dotazy z řad žadatelů a příjemců. Mimo jiné jde konkrétně o zpřesnění definice podporovaných aktivit, kritéria přijatelnosti v tom, co lze podpořit, doplnění smlouvy o smlouvě budoucí a doby platnosti výpisu z katastru, informace o propojenosti osob a o doplnění v Přílohách: postupy pro podání žádosti, osnovy podnikatelského plánu, Podmínek RoD a Monitorovacích listů. Podrobněji v Přehledu změn na straně 4 Specifických pravidel.
Kontakty Centra pro regionální rozvoj České republiky
Kontaktní informace na pobočky Centra pro regionální rozvoj ve všech krajích České republiky pro administraci Integrovaného regionálního operačního programu naleznete
zde.